Manhattan w czterech ścianach. Mieszkanie w nowojorskim stylu
Oceń artykuł:
Nie musimy kupować lokum za oceanem, by poczuć się jak mieszkańcy Nowego Jorku. Dzięki kilku prostym sztuczkom urządzimy mieszkanie tak, że poczujemy się niczym bohaterowie seriali "Plotkara" albo "Jak poznałem waszą matkę".
Miasto, które nigdy nie śpi
Oglądając seriale osadzone w Nowym Jorku, z pewnością zwróciliśmy uwagę na mieszkania ich bohaterów. Klasyczny nowojorski loft łączy w sobie wrażenie przestrzeni z pięknymi akcesoriami i dziełami sztuki. Aby uzyskać efekt takiego wystroju wnętrza, wcale nie musimy posiadać mieszkania o dużym metrażu. Ze względu na astronomiczne ceny nieruchomości nowojorczycy są bowiem mistrzami w wykorzystaniu niewielkich przestrzeni do stworzenia przytulnych wnętrz. Zobaczmy, jak wygląda ich przepis na niezapomniane mieszkanie.
Kolory
Nowojorski loft zapożyczył swoje barwy ze stylu industrialnego. A ponieważ ten ostatni wziął swój początek od wnętrz starych fabryk, nie brakuje tu odcieni szarości, brązu, rdzy czy cegły. W cenie są zwłaszcza kolory jasne, które nawet małe pomieszczenie optycznie powiększą. Wystająca zza ściennego tynku cegła, drewniany stół noszący ślady rys – kolory nowojorskiego mieszkania mają nie tylko jasny odcień, opowiadają także swoją historię. Jeśli jednak lubimy bardziej fantazyjne, żywe barwy (czerwieni, turkus, zieleń) – wybierzmy jedną i trzymajmy się jej.
Światło
Wrażenie przestrzenności potęgować ma również światło wpadające do wnętrza mieszkania. Stąd duże, niezacienione okna, przez które zapraszamy promienie słońca do naszego mieszkania. Przeszklone ściany pozwalają naturalnemu światłu dotrzeć także do innych pomieszczeń. Po zmroku oświetlamy mieszkanie obficie poprzez lampy – stojące bądź wiszące – które mogą również stanowić ozdobę loftu dzięki żelaznym obręczom bądź podstawom.
Meble
Nowojorski loft lubi meble z historią. Stąd modne w nim nie tylko drewniane, nieco porysowane stoły oraz krzesła, o jakich już wspomnieliśmy. Sprawdzą się także meble kute z żelaza bądź ich tańsze imitacje. Rzecz w tym, aby wyglądały na meble użytkowe, takie jakie można było zobaczyć w dawnych zakładach produkcyjnych. Żelazne szafki w rodzaju tych, które możemy zobaczyć w przebieralniach, albo półki na cienkich żelaznych nóżkach również doskonale się sprawdzą.
Drzwi
Efekt nowojorskiego loftu powinniśmy odczuć już podczas wchodzenia do pomieszczenia. Służą temu drzwi Porta KONCEPT lub LINE, w których możemy wybrać zarówno kolor, jaki i rodzaj okleiny. W lofcie oznacza to jasne odcienie, chyba że wnętrze posiada sporo roślinności i ciemnych drewnianych mebli, wtedy mamy większe pole manewru. Idealną propozycją będą drzwi w okleinie imitującej beton.
Rośliny
Jeśli styl industrialny wydaje się niektórym osobom nieco "chłodny", być może nie widziały wnętrza loftu wypełnionego roślinnością. Liściaste łodygi wpisują się w nowojorskie pomieszczenia niczym obraz w piękną ramę. Wygląda to trochę jak w przypadku skandynawskich wnętrz. Pozorna pustka ich przestrzeni stanowi idealne tło dla roślin, które wprowadzą do pomieszczenia element życia.
Akcesoria
Nowojorski styl uwielbia dodatki, podawane jednak z umiarem. W końcu, jak powiedział pewien architekt, loft jest jak półka, na której powierzchni możesz wystawić swoją kolekcje obrazów oraz pamiątek. Stara maszyna do pisania, pięknie rzeźbiona szachownica, a może obraz imitujący zakup na jednej z wielu awangardowych manhattańskich galerii? Każdy z nich znajdzie tu swoje miejsce, pamiętajmy jednak, by zachować między nimi dystans. Jak już wspomnieliśmy, w lofcie najważniejsze jest wrażenie przestrzeni – nie zaburzajmy go więc nadmiarem ozdób.
Oceń artykuł: