Ogród jak kawalerka. 6 wskazówek aranżacyjnych

Oceń artykuł:

100%
0%

Jak każdą niewielką przestrzeń tak samo mały ogród trzeba projektować z dużą dozą skrupulatności i uwagi, ćwicząc nieustająco sztukę kompromisu. Jeśli do aranżacji podejdzie się jednak praktycznie, trzymając się prostych zasad, efekt może być nieziemski!

1/6
Optycznie poszerz granice Fot. Garden Idea Projektowanie Ogrodów
Optycznie poszerz granice

Aranżacja ogrodu o niewielkich wymiarach wymaga doboru odpowiedniego ogrodzenia. Odpadają masywne kamienne mury czy wysokie barykady z cegieł. Ciemny drewniany płot z bali też nie jest wskazany. Najlepiej sprawdzą się malowane na biało lub zielono albo wykonane z jasnego drewna ogrodzenia. Dobrym pomysłem jest także siatka, po której będą wiły się pnącza. Ażurowe przesłony okazują się idealne jednak tylko wtedy, gdy otoczenie działki jest spokojne i urokliwe. Wzdłuż subtelnej palisady można też zasadzić żywopłot. Takie rozwiązania jasno określą nasze terytorium, ale go nie przytłoczą. Na parkanie wśród zieleni można ponadto zawiesić… lustro. Stworzy ono wrażenie dodatkowej głębi. Kto powiedział, że nie wolno?

Wyeksponuj zalety Fot. Garden Trotter
Wyeksponuj zalety

Walorem każdego małego ogrodu jest przytulność. Zorganizuj tu wygodne siedzisko lub huśtawkę. Taki element zawsze zachęca, by usiąść na chwilę i odpocząć. Przydadzą się poduszki w poszewkach z outdoorowego materiału. Centrum ogrodowego życia może stać się niewielki tarasowy podest lub dobrze oświetlona po zmroku urocza, ażurowa altanka. Stylowa ławka pod drzewem czy tęczowa rabata albo stara, pięknie odmalowana furtka upiększą każdy skrawek zieleni. Podstawą jest jednak zadbany trawnik i dobrze prezentująca się nawierzchnia. W małym ogrodzie nie ukryje się żaden defekt!

Wprowadź ład Fot. Miejskie Ziele
Wprowadź ład

Tak samo jak przy aranżacji kawalerki, w małym ogrodzie trzeba wyróżnić strefy funkcjonalne i szlaki komunikacyjne. Swobodne poruszanie się w uporządkowanej przestrzeni to podstawa jej pozytywnego odbioru. Na korzyść aranżacji ogrodu o minimetrażu zawsze działa symetria i porządek. Wyraźnie wyodrębniona sfera jadalniana, piaskownica ze schowkiem na zabawki czy niewielki ogród warzywny i budka na narzędzia, rozdzielone prosto biegnącymi ścieżkami wymagają zaplanowania w każdym detalu. Przykładowo: ścieżki, po której biegają dzieci między huśtawką a piaskownicą, nie powinna przecinać trasa prowadząca od grilla do stołu. Dobrze, by miejsce zabawy najmłodszych było też maksymalnie oddzielone od miejsca odpoczynku w ogrodzie.

Urządzanie ogrodu jak aranżacja salonu Fot. Lopez Duplan Arquitectos
Urządzanie ogrodu jak aranżacja salonu

Zwykle ogród to przedłużenie strefy dziennej. Optycznie scalą się one, jeśli w obu zastosujesz podobne elementy dekoracyjne. W ten sposób obie zyskają też wizualnie na metrażu i stworzą harmonijną całość. Zarówno na zewnątrz, jak i w salonie mogą stanąć podobne meble, drewniane, rattanowe czy aluminiowe, malowane proszkowo na dowolny kolor. Powieleniem kolorowych elementów dekoracyjnych w salonie mogą być zasadzone w małym ogrodzie kwiaty w identycznych niemal barwach co domowe ozdoby. Nawet nawierzchnia na zewnątrz może przypominać salonowe deski lub płytki. Aranżacja ogrodu powielająca wnętrze domowe to najlepszy pomysł na zacieranie granic!

Postaw na wielofunkcyjność Fot. Polthera Trading CO.
Postaw na wielofunkcyjność

W małym ogrodzie nie można mieć wszystkiego, chyba że do projektu zabierzemy się tak jak do urządzania pokoju wielofunkcyjnego i połączymy funkcje różnych elementów wyposażenia. Skrzynia na przybory ogrodnicze na czas picia kawy na świeżym powietrzu może zamienić się w stolik. Ławy i pufy też mogą skrywać schowki. Niewielkie murki wystarczy niekiedy wyposażyć w drewniane siedziska, by oddzielając rośliny, tworzyły jednocześnie kącik, gdzie można na chwilę przysiąść na pogaduszki z sąsiadką. Warto zainteresować się opcją wielofunkcyjnych palenisk, które zastąpią i grill, i ognisko, i źródło światła, ogrzewając nas w chłodne wieczory. Dekoracją wnętrz i zarazem czymś praktycznym jest też ledowe oświetlenie. Nie tylko rozjaśni mrok po zachodzie słońca, lecz także posłuży do eksponowania szczególnie atrakcyjnych roślin.

Stosuj triki
Stosuj triki

Każdy ogrodnik wie, że aby uzyskać w ogrodzie perspektywę głębi, należy obsadzić go piętrowo roślinnością. Krzewy i kwiaty powinny zwiększać wysokość, im bliżej grodzenia się znajdują. Zróżnicowanie kolorów i faktur uwyraźni ten efekt. Pamiętaj, że duże liście i pokaźne kwiaty skupiają wzrok, dlatego nie warto sadzić ich przy granicy działki. Tam powinny znaleźć się właśnie te niepozorne, stanowiące tło dla najbardziej okazałych przedstawicieli flory. Rośliny o jasnych i chłodnych kolorach – szarozielonych liściach czy fioletowych i błękitnych kwiatkach – umieszczone w głębi spotęgują odczucie większej przestrzeni.

Zamiast rosłych drzew, które w przyszłości przytłoczą przestrzeń posadź niewielkie, np. japońskie klony, karłowate magnolie czy różaneczniki. Zimozielone krzewy można postawić w donicach, by rosły tam tak długo, jak nie będą zabierać zbyt dużo miejsca.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym