Jak urządzić przedpokój wydzielony z korytarza?
Oceń artykuł:
Dom bez wiatrołapu jeszcze niedawno był rzadkością. W ostatnich latach wielu inwestorów rezygnuje z wydzielonego przedsionka, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Czasami warto po prostu dobrze zastanowić się, jak urządzić przedpokój, by był funkcjonalny. W końcu takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet.
Mały przedpokój – wady i zalety
Domowy wiatrołap pełni funkcję śluzy chroniącej wnętrze przed przeciągami, a także chłodem i niepogodą. Dwie pary drzwi oddzielają mieszkańców od otoczenia i pomagają utrzymać stałą temperaturę w budynku. Zmniejszenie strat ciepła to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie, stanowiących zwykle znaczną część domowego budżetu.
Przedsionek jest standardowym elementem domu jednorodzinnego, uwzględnianym w większości gotowych projektów. Nie jest jednak obowiązkowy. Wielu inwestorów szuka planów domu bez wiatrołapu albo decyduje się na modyfikację projektu. Głównym celem jest zwiększenie wykorzystywanej na co dzień powierzchni. Kilka czy kilkanaście dodatkowych metrów kwadratowych powiększa korytarz i mieszkalną część domu.
Przedpokój - aranżacje i inspiracje
Rola przedsionka nie ogranicza się do ochrony przed zimnym wiatrem. W dobrze zaprojektowanej przestrzeni można umieścić szafy na kurtki, płaszcze i buty, a jeśli miejsca jest więcej, także dziecięcy wózek albo rower. W ten sposób rozwiązany zostaje problem wnoszonego na podeszwach piasku i błota, a strefa mieszkalna oddzielona jest od zewnętrznego świata. Dlatego warto zastanowić się, jak urządzić przedpokój, by był funkcjonalny i estetyczny.
Rozwieszone na kołkach okrycia mogą wywoływać wrażenie bałaganu i ciasnoty. Ten klaustrofobiczny efekt jest jeszcze silniejszy, gdy brakuje światła. Lepiej od wieszaków sprawdzają się zabudowane szafy.
Przedsionek jest ważny także dla osób ceniących sobie prywatność. Podwójne drzwi sprawiają, że przypadkowe osoby nie zajrzą do wnętrza domu. Kurier czy dostawca nie muszą wchodzić do części mieszkalnej. Jest to zatem bardzo reprezentacyjna część domu, dlatego jeśli chodzi o przedpokój, aranżacja jest bardzo istotna. Przemyślany, spójny styl, pasujący do pozostałych pomieszczeń powinien być podstawą. Pamiętaj jeszcze o tym, by wybrać dobrej jakości materiały budowlane. W końcu w strefie wejścia podłoga i ściany ciągle są narażone na kontakt z wilgocią, piaskiem i łapkami zwierząt.
Najlepsze kolory do przedpokoju
We współczesnych domach często łączy się pomieszczenia na parterze, by uzyskać jak najbardziej obszerną przestrzeń dzienną. Wydzielony przedsionek zdaniem wielu inwestorów nie pasuje do otwartego planu. Możliwe są jednak rozwiązania kompromisowe, na przykład optyczne połączenie obu pomieszczeń przez przeszklenia, od szklanych drzwi wewnętrznych do ścianki działowej z przezroczystych tafli i metalu. Zaletą takiego połączenia jest lepsze oświetlenie wnętrz. Okno w przedsionku, a przynajmniej szyba w zewnętrznych drzwiach wprowadzają w głąb domu naturalne światło.
Z drugiej strony także do strefy wejściowej dociera więcej promieni słonecznych, zwłaszcza jeśli naprzeciw umieszczone jest wejście do ogrodu albo panoramiczne okno. Z tego względu warto zastanowić się nad tym, jaki kolor do przedpokoju będzie najlepszy. Oczywiście jasne odcienie z reguły sprawdzą się najlepiej, ponieważ ciemny przedsionek sprawia niekorzystne wrażenie, w dodatku oznacza zwiększone wydatki na elektryczność, bo nawet w dzień trzeba w nim korzystać ze sztucznego oświetlenia.
Jak urządzić mały przedpokój?
Im mniejszy budynek, tym ważniejsze staje się optymalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. W niewielkich domach rezygnacja z wiatrołapu może ułatwić zaaranżowanie funkcjonalnej przestrzeni. Zwłaszcza że zbyt ciasny przedsionek nie jest praktyczny i nie spełnia swojej roli. Jeśli mieści się w nim tylko jedna osoba, wniesienie większych zakupów czy wprowadzenie gości okazuje się kłopotliwe. W chłodnym klimacie sienie, ganki, werandy i przedsionki były budowane powszechnie, bo przemawiała za nimi praktyka. Dobrze zaprojektowany wiatrołap poprawia komfort cieplny i daje oszczędność energii. Nie warto więc pochopnie z niego rezygnować. Aranżacja małego przedpokoju może być kłopotliwa.
Jak urządzić mały przedpokój w bloku? Postaw na jasne kolory, zamontuj powiększające przestrzeń lustra i lepiej zrezygnuj z dodatkowych mebli. Tutaj naprawdę wystarczy tylko szafa, ewentualnie wieszak na ubrania na ścianie.
To cię też zainteresuje: Najpopularniejsze drzwi do domu. Trwale, ładne i niedrogie
Oceń artykuł: