Urządzanie mieszkania – tych błędów się wystrzegaj

Oceń artykuł:

73%
27%

Urządzenie mieszkania od zera nie jest łatwe. Przearanżowanie wnętrza bywa jeszcze trudniejsze. Zwłaszcza, jeśli zależy ci na świetnym efekcie przy jak najmniejszych wydatkach. Jednak i to da się zrobić. Niestety bardzo łatwo wpaść we wnętrzarskie pułapki, pogubić się i wykonać remont na darmo – wnętrze nie będzie ładne albo funkcjonalne, a w najgorszym wypadku zabraknie mu i jednego, i drugiego. Jakich błędów lepiej nie popełniać?

Urządzanie mieszkania – tych błędów się wystrzegaj

Programy o urządzaniu wnętrz i inne źródła inspiracji

Jeżeli kompletnie nie znasz się na trendach ani na zasadach urządzania przestrzeni, to albo się doszkolisz, albo oddasz lokum w ręce specjalistów. Profesjonalni architekci nie gryzą, a ich pomysły mogą okazać się zbawienne. Spojrzą na mieszkanie świeżym okiem, a do tego mają doświadczenie i wiedzę. Jeżeli chcesz się wykazać i samodzielnie dokonać zmian w swojej przestrzeni, koniecznie poczytaj co nieco na ten temat. Co jest teraz modne? Co nie jest hitem, ale stanowi idealną bazę pod ciekawe dodatki? Co robić, aby optycznie powiększyć mieszkanie? Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię? Te pytania, a także całe mnóstwo innych, nie powinny pozostać bez odpowiedzi. Przeglądaj serwisy wnętrzarskie, czytaj magazyny, przeglądaj Instagram i Pinterest – to kopalnia pomysłów. Inspiruj się, ale nie kopiuj.

Pomysły na urządzenie pokoju, czyli plan przede wszystkim

Nawet jeżeli interesujesz się urządzaniem wnętrz i wiesz, co w trawie piszczy, nawet gdy jesteś pewien, na jakim efekcie ci zależy i jak ma wyglądać każdy pokój, zrób plan remontu. Spisz swoje oczekiwania i środki, jakich potrzebujesz do ich realizacji. Nie wyrzucaj wszystkiego – niektóre meble da się przerobić, odnowić lub zastosować w innej funkcji. Dywan, który średnio wyglądał w salonie, może prezentować się znakomicie w sypialni lub… na balkonie (jeśli jest tkany na płasko, będzie szybko wysychał po deszczu i stworzy „salon na świeżym powietrzu”, dodając mu domowego charakteru). Myśl i kombinuj, szczególnie jeśli zależy ci na oszczędnościach. Spróbuj mniej więcej określić, ile kosztuje aranżacja mieszkania. Gdy środki finansowe są ograniczone, zastanów się, na czym zależy ci najbardziej i na tym się skup.

Planowanie oznacza też wzięcie pod uwagę, ile potrzebujesz szafek w kuchni, żeby udało się schować do nich wszystkie rzeczy, albo na jak dużą sofę możesz sobie pozwolić, żeby nie blokowała przejścia. Słowem trzeba przemyśleć to, jak funkcjonalne urządzić mieszkanie i próbować przewidzieć przyszłość – czy obecny remont nie zamknie ci drogi do wprowadzenia zmian za kilka lat? To szczególnie ważne, gdy myślisz o dzieciach, ale planujesz je dopiero za jakiś czas. Rozpiska pomoże w uniknięciu potknięć, a spisanie wszystkiego, co chodzi ci po głowie, pomoże w usystematyzowaniu wiedzy i sprawi, że o niczym nie zapomnisz.

Tanio znaczy tandetnie? Bywa, że za oszczędność trzeba słono zapłacić

Budżet zniesie wszystko, ale jedynie na papierze. Rzeczywistość może oznaczać oszczędzanie, bo inaczej remont trzeba będzie przerwać, nie ukończywszy go. Na czym oszczędzać? Na pewno nie na tym, czego nie da się szybko wymienić – panele podłogowe i płytki na ścianach powinny być tymi docelowymi. W innym wypadku za kilka lat będziesz zrywać podłogi i skuwać ściany.

Ile kosztuje urządzenie łazienki? Wszystko zależy od tego, po jakie materiały, urządzenia i akcesoria sięgniesz – im lepsze jakościowo, tym ostateczny koszt będzie większy, ale nie warto oszczędzać na sprzętach, które mają posłużyć szmat czasu. Baterie dobrej firmy wytrzymają wiele lat bez awarii, na dodatek są ładne. Warto też zainwestować w farby – te najlepsze są zmywalne, pomagają więc utrzymać mieszkanie w czystości, a to oznacza, że zapomnisz o malowaniu na kolejne kilka lat.

Dobór kolorów w mieszkaniu

Wybierając farby, dobrze się zastanów nad kolorami. Czerwona ściana może wydać się pociągająca, ale tylko widziana przez moment w katalogu, a nie we własnym salonie przez kilka godzin dziennie. Jeśli nie lubisz często sięgać po wałek, zdecyduj się na coś mniej ekstremalnego.

Ciepłe kolory w mieszkaniu są coraz modniejsze. Butelkowa zieleń, granat lub bordo dodają wnętrzom elegancji, ale mogą przytłaczać. Podobnie jak czarna tablicówka – prawdziwy wnętrzarski hit. Używaj jej z głową, szczególnie gdy odnawiasz kawalerkę.

Nie przesadzaj nie tylko z odcieniami farb, ale też ze wzorami. Kolorowa tapeta ścienna znów jest szalenie modna, chociaż barokowe motywy kwiatowe zostały wyparte przez imitacje drewnianych desek czy geometryczne desenie. Grunt to nie przesadzić i nie łączyć zbyt wielu wzorów, chyba że masz doskonałe poczucie smaku. Jeżeli chcesz się czuć komfortowo we własnym wnętrzu, wszystko powinno do siebie pasować, tworząc harmonijną całość.

 

Jak nie urządzać mieszkania, czyli wszystko o stylu 

Całością powinno być mieszkanie jako takie. Jeżeli uwielbiasz wnętrza w stylu skandynawskim czy retro, pokaż to nie tylko w jednym pomieszczeniu, ale w całym domu. Jeśli kochasz wnętrza charakterystyczne, oryginalne, artystyczne lub na przekór pragniesz zmiksować modne trendy, które pozornie wcale do siebie nie pasują – i w tym bądź konsekwentny.

Mieszkanie eklektyczne może się wydać urocze, ale gdy łazienka ocieka złotem, w salonie panuje skandynawski klimat, a w kuchni nowoczesny minimalizm, całość może wywłoywać wrażenie chaos. Jednak… to twoje mieszkanie i jeśli podoba ci się glamour w łazience, a sielskość w sypialni, jeżeli w takim wnętrzu lubisz wypoczywać po trudnym dniu, nikt ci nie zabroni urządzić je wbrew zasadom. Gorzej, gdy najpierw zachwycony różnorodnością mieszkania, po jakimś czasie będziesz chciał z niej zrezygnować – to może być kosztowne.

Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie

Kolejny błąd to przeładowanie wnętrz: meblami, dodatkami, bibelotami stojącymi na parapetach, półkach, regałach, ramkami na zdjęcia, obrazami, grafikami. Podobny miszmasz może męczyć. Nie na każdej wolnej przestrzeni musi znaleźć się mebel, nie na każdej ścianie coś, co ma ją dekorować. Czasem mniej znaczy więcej. Właściwie to nawet bardzo często.

Nowoczesny wystrój wnętrz

Polacy uchodzą za naród stawiający meble pod ścianami. Obecnie to się zmienia. Jednak, bądźmy szczerzy – niewielkie przeważnie mieszkania nie pozwalają na ekstrawagancję w postaci sofy ustawionej na środku pokoju. Jeżeli jednak twoje lokum daje taką możliwość, nie idź utartym szlakiem. Nowoczesne aranżacje wnętrz wykluczają ustawienie kanapy na jednej ścianie, a na drugiej dwóch foteli przedzielonych ławą, jak to zwykli robić nasi rodzice. Te same meble można umieścić nieco dalej od ścian – za sofą, pod ścianą postawić regał z książkami, a nawet całą biblioteczkę.

Rozplanowanie przestrzeni i odpowiedzi na pytanie o to, gdzie powinny stać poszczególne meble, wydają się trywialne. Kto by tego nie potrafił? A jednak warto dobrze się zastanowić, zanim przystąpisz do kupowania i rozstawiania sof, stołów i komód – ma być nie tylko ładnie, ale też funkcjonalnie. Dzięki planowaniu stworzysz kąciki do różnych codziennych aktywności – telewizyjny, jadalniany, bawialnię dla dzieci lub miejsce do wspólnego odrabiania lekcji, a nawet kącik do jogi czy domowych treningów z Ewą Chodakowską.

Zobacz też: Najpopularniejsze drzwi wewnętrzne. Biją rekordy popularności!

Oceń artykuł:

73%
27%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym