Fornir na ścianie, czyli nowoczesna odpowiedź na retro boazerię
Oceń artykuł:
Fornir na ścianie to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej boazerii, która od lat kojarzona jest ze stylem retro. Coraz częściej projektanci wnętrz sięgają po ten materiał jako nowoczesny i stylowy motyw przewodni aranżacji. Drewno na ścianie w postaci forniru pozwala na stworzenie unikatowych kompozycji, pełnych ciepła i elegancji.
Spis treści
Fornir stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących innowacyjnych rozwiązań do wnętrz. Dzięki możliwości zastosowania różnorodnych gatunków drewna oraz różnych technik obróbki, drewniana zabudowa ścienna daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Czym jest fornir na ścianie i jakie są jego zalety?
Fornir na ścianie to wyjątkowy materiał, który nadaje wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Jednak czym tak naprawdę jest ten materiał? Najprościej mówiąc, jest to panel wykonany z drewna, którego grubość waha się pomiędzy 0,1 a 4,5 mm. Fornir wykorzystuje się do oklejania płyt meblowych, drzwi, a także ścian, stając się stylowym zamiennikiem staromodnych boazerii.
Rodzaje forniru na ścianę
Zabudowa ścienna wykonana z forniru może mieć rozmaite wykończenie. Jeżeli przepadasz za wnętrzami, w których dominują surowe formy, najlepszym wyborem będą panele fornirowane wykonane z różnych gatunków drewna, takich jak dąb, buk, orzech czy jesion. Można je barwić na dowolny kolor i pokrywać lakierami.
Ciekawostka: Na rynku znajdziesz nie tylko drewniane zabudowy ścienne – sporym zainteresowaniem cieszą się forniry kamienne. Wykorzystuje się je w formie okładziny łupkowej, granitowej czy marmurowej. Są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. |
Natomiast jeżeli jesteś miłośnikiem stylu nowoczesnego, najlepszym wyborem będzie dla Ciebie fornir modyfikowany, który pozbawiony jest naturalnych niedoskonałości drewna. Ma ujednolicony kolor i powtarzalny rysunek.
Zalety naturalnej okleiny fornirowanej z drewna we wnętrzach
Fornir ma wiele zalet – pozwala dodać wnętrzom sporo charakteru, a także elegancji. Panele ścienne fornirowane wyglądają jak lite drewno, ale są… o wiele tańsze. Ponadto fornir na ścianie:
- jest łatwy w montażu – wprawiony majsterkowicz poradzi sobie z jego przyklejeniem, bez pomocy stolarza czy innego fachowca.
- dodaje przytulności wnętrzom – zabudowa ścienna z forniru nadaje pomieszczeniom wyrazistości i je wizualnie ociepla.
- jest dostępny w wielu kolorach, wykończeniach i wzorach – odcień i deseń forniru dobierzesz do podłóg czy mebli.
Pamiętaj, że stosowanie forniru na ścianie wymaga umiaru, szczególnie w małych przestrzeniach. Podczas aranżowania mieszkania lub domu stosuj go świadomie, a Twoje wnętrza zyskają uroku.
Jak skutecznie zastosować fornirowane drewno na ścianie we wnętrzu?
Szukasz inspiracji, jak możesz wykorzystać fornir w sypialni, gabinecie lub salonie? Ze względu na swój uniwersalny wygląd pozwala on na wiele aranżacyjnych eksperymentów. Poniżej znajdziesz nasze pomysły na zastosowanie nowoczesnej odsłony boazerii we wnętrzach:
Fornir na ścianie w stylu nowoczesnym
Dla wielu osób styl nowoczesny kojarzy się z zimnymi i pustymi wnętrzami, które nie zachęcają do relaksu po trudnym dniu w pracy. By ocieplić nieco pomieszczenia urządzone wg. zasady „im mniej, tym lepiej”, warto postawić na fornir na ścianach. Zapewniamy – stanie się on idealnym elementem akcentowym w zamieszkiwanych czterech kątach. Do tego doda całości aranżacji nuty azjatyckiego stylu japandi, w którym nie ma miejsca na przypadki.
Zabudowa fornirowa we wnętrzach skandynawskich
Z czym kojarzy się styl skandynawski? Z jasnymi wnętrzami, w których dominują naturalne materiały, o wyjątkowym wyglądzie i wykończeniu. Nic więc dziwnego, że panele fornirowe zyskały taką popularność wśród miłośników naturalnego minimalizmu. Drewno na ścianie – czy to w swojej typowej odsłonie, czy pomalowane na biało – dodaje wyrazu pomieszczeniom utrzymanym w stylu skandynawskim. Sprawia, że zyskują duszę, a przy okazji sporo designerskiego sznytu!
Jak połączyć zabudowę ścienną z forniru z drzwiami wewnętrznymi w domu?
Boisz się, że zastosowany we wnętrzach fornir drewniany nie będzie pasował do drzwi w mieszkaniu lub domu? W takim razie mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. By stworzyć harmonijną aranżację, wystarczy, że postawisz na drzwi w okleinie naturalnej marki PORTA i dobierzesz do nich zabudowę drewnianą fornirową. Zarówno skrzydła drzwiowe, jak i panele (dostępne w ramach niestandardowego zamówienia), wykonamy zgodnie z Twoim projektem, we wskazanej przez Ciebie okleinie naturalnej.
Drzwi w okleinie naturalnej i fornir na ścianie – garść inspiracji
W trakcie urządzania mieszkania lub domu nie liczy się tylko i wyłącznie Twoje wyczucie stylu – przede wszystkim musisz przemyśleć jeszcze na etapie planowania aranżacji, jak połączyć ze sobą poszczególne elementy wystroju. W kwestii zabudowy fornirowej chętnie Ci doradzimy – podczas tworzenia aranżacji z panelami drewnianymi postaw na takie kolekcje drzwi PORTA w okleinach naturalnych jak:
- NATURA LUMIA z efektownymi przeszkleniami, dodającymi wnętrzom lekkości i powiększającymi je optycznie.
- NATUA OSLO z pionowymi i poziomymi frezowaniami, które swoim wyglądem nawiązują do klasycznych skandynawskich domów.
- NATURA VECTOR z wyraźną strukturą prawdziwego dębu i subtelnymi zdobieniami w postaci frezów.
- NATURA LOFT o wyrazistym designie: czarną matową ościeżnicę zestawiono z naturalnym wyglądem i fakturą drewna.
Pamiętaj, że to tylko propozycje – zamieszkiwane cztery katy powinny odpowiadać Twoim potrzebom oraz upodobaniom.
Zabudowa ścienna, wykonana z forniru, to stylizacyjny strzał w dziesiątkę. A w połączeniu z drzwiami w okleinie naturalnej stworzy ponadczasowy zestaw. Zrezygnuj z przestarzałej w wyglądzie boazerii i postaw na nowoczesne rozwiązania, które sprawią, że w Twoim domu zapanuje równowaga.
Oceń artykuł: