Jak spać, żeby się wyspać? Urządzamy sypialnię
Oceń artykuł:
Relaks i regeneracja to dwie podstawowe funkcje sypialni. By efektywnie z nich korzystać, już na etapie urządzania tego pomieszczenia możemy zastosować kilka pomocnych trików. Czerpiąc nie tylko z mądrości różnych nauk i kultur, ale także z internetowych inspiracji, przygotowaliśmy poniższe zestawienie.
Łóżko – absolutna podstawa
To na nim śpimy, wypoczywamy, regenerujemy się. To ono powinno być centrum sypialnianego świata – odpowiednio umiejscowionym, wyposażonym i oprawionym. Odpowiednio, czyli jak?
Według zasad feng shui najlepszym ustawieniem jest skierowanie łóżka i zagłówka względem ściany tak, aby był do niego dostęp z trzech stron. W miarę możliwości powinno ono też stać jak najdalej od okna, aby wypływająca z niego energia nie zakłócała snu.
Ogólnie przyjęte zasady mówią, że człowiek potrzebuje do swobodnego, komfortowego wyspania się miejsca o szerokości min. 90 cm oraz długości o 30 cm większej niż jego wzrost. Warto zapamiętać te proporcje i wziąć je pod uwagę przy wyborze własnego łóżka.
Cóż to za łóżko bez materaca?
Odpowiednie ustawienie łóżka to pierwszy krok, drugim jest zakup wygodnego materaca. Warto dobrze zorientować się w temacie i zainwestować, bo nie tylko jest to zakup na lata, ale nasz materac odwdzięczy nam się zdrowym snem.
Na co warto szczególnie zwrócić uwagę? Materac powinien dopasowywać się do kształtu ciała, ale nie może być zbyt miękki. Dodatkowo śpiące razem pary powinny wybierać materace kieszonkowe, w których sprężyny umieszczone są w płóciennych kieszonkach umożliwiających im niezależną pracę. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać wiele punktów podparcia na powierzchni materaca i sprawia, że idealnie dopasowuje się on do ciała. Dodatkowy atut – ruch jednej osoby nie jest odczuwalny przez drugą.
Jak sobie pościelisz…
To często niedoceniany element, jednak trzeba wiedzieć, że na jakość snu ma też wpływ pościel! Najlepiej wybierać poduszki czy kołdry wykonane z wyspecjalizowanych tworzyw sztucznych, które są idealnym rozwiązaniem dla alergików – można je prać w 90C, co skutecznie pozwala usunąć roztocza, najczęstszą przyczynę alergii. Poszewki powinny być natomiast wykonane z naturalnych materiałów - bawełny lub lnu, które pozwalają skórze oddychać i odprowadzają wilgoć.
Rozpraszacze? Stanowcze nie!
Sypialnia powinna być oazą spokoju. Wszelkie sprzęty elektroniczne typu telewizor, komputer, tablet itp. nie powinny mieć do niej wstępu. Nadmiar elektroniki nie tylko wywołuje niekorzystną i nieprzyjemną jonizację powietrza, ponad to w miejscu relaksu nie powinny znajdować się przedmioty kojarzące się jednoznacznie z zajęciami zawodowymi. Dodatkowo sprzęty te przyciągają naszą uwagę i przeszkadzają w zaśnięciu.
Jeżeli mowa o rozpraszaczach, nie można nie wspomnieć o świetle i hałasie. Oba zminimalizujemy sięgając po odpowiednie okna, drzwi i ich oprawę.
Okna możemy zaaranżować na kilka sposobów. Dla osób, które nie lubią całkowitych ciemności, dobrym rozwiązaniem będą delikatne zasłonki ze zwiewnych, półprzeźroczystych materiałów, lekko przepuszczające naturalne światło. Z kolei ci, którzy lubią spać w mroku i całkowitej izolacji od świata zewnętrznego, powinni postawić na rolety całkowicie nieprzepuszczające światła lub ciężkie zasłony z ciemnych materiałów. Te ostatnie, udrapowane lub podwiązane, stanowić mogą ciekawy element dekoracyjny.
Podobne zasady znajdą swoje zastosowanie przy wyborze drzwi do sypialni. Fani całkowitego mroku w tym pomieszczeniu powinni wybrać drzwi pełne, przeciwnicy – przeszklone. Za tymi pierwszymi przemawia jednak jeszcze jeden argument – drzwi pełne odizolują sypialnię nie tylko od światła z innych pomieszczeń, ale i od hałasów. Sprawdzą się tu z pewnością modele z TOP KOLEKCJI np. Porta VECTOR Premium albo Porta DECOR.
Znajdą się jednak osoby, które uważają pełne drzwi za… nudne. I na to możemy coś zaradzić! Na przykład montując na ich wewnętrznej stronie tablicę magnetyczną. Wygląda oryginalnie, może pełnić funkcje użytkowe – być swoistą przypominajką bądź kalendarzem, albo czysto dekoracyjne. Możemy umieścić na niej chociażby ulubiony cytat, rysunek bądź galerię zdjęć. Taka opcja dostępna jest w kolekcji Porta VERTE HOME. Polecamy.
Niech stanie się światłość
W sypialni wyjątkowo możemy zrezygnować z górnego światła. Lepiej sprawdzi się rozproszone oświetlenie z wielu źródeł, które wprowadzi przyjemną, intymną atmosferę. Czytającym w łóżku przyda się lampka nocna lub stojąca, aby nie nadwyrężać wzroku.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jakie kolory?
W sypialni dobrze wybierać kolory, które działają na nas odprężająco. Doskonale sprawdzą się więc tutaj barwy ziemi, szarości, a także zielenie i niebieskości, które uspokajają, regulują pracę serca i ciśnienie krwi, a w efekcie końcowym ułatwiają zasypianie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Oceń artykuł: