Jak uniknąć zgubienia kluczy? - najlepsze sposoby

Oceń artykuł:

100%
0%
Drobne rzeczy mają to do siebie, że czasem gdzieś nam giną. Nie ma chyba na całym świecie osoby, która nigdy niczego nie zgubiła. Okoliczności ku temu są jak najbardziej sprzyjające: żyjemy wszak w coraz większym pośpiechu, cały czas dokądś gnamy, przemieszczając się z jednego miejsca w drugie… Co i rusz zamykamy na klucz mieszkania, biura, samochody. To czynność automatyczna – ale czasami coś może wytrącić nas z równowagi. Zbyt wiele spraw na głowie, natłok zajęć i pędzący jak szalony czas osłabiają czujność i sprawiają, że zdarza nam się zostawić swoje cenne rzeczy w miejscach publicznych. Zagubienie kluczy do mieszkania może być poważnym problemem o bardzo nieprzyjemnych konsekwencjach. Jak temu zapobiec i jak sobie radzić, gdy jednak nam się to przytrafi?
Jak uniknąć zgubienia kluczy? - najlepsze sposoby

Jak odpowiednio zabezpieczyć klucze?

Ich mały rozmiar niewątpliwie sprzyja zaginięciu, choć teoretycznie powinniśmy pilnować ich jak oka w głowie. Klucze do mieszkania i kluczyki samochodowe - jak można się przekonać na podstawie statystyk biur rzeczy znalezionych to zdecydowanie najczęściej gubione przedmioty. Istnieje wiele tradycyjnych metod zapobiegania gubienia kluczy, by wymienić choćby odkładanie ich zawsze w jedno i to samo miejsce, podpięcie dużego breloka czy przenoszenie ich zawsze w kieszeni na suwak. Złośliwość losu sprawia jednak czasem, że i to nie pomaga – klucze mimo zastosowania wszelkich środków ostrożności potrafią się bezpowrotnie zawieruszyć.

Szukanie kluczy w miejscach, w których potencjalnie mogliśmy je zostawić lub gdzie mogły wypaść nam z kieszeni, niemal zawsze przysparza właścicielowi mnóstwo nerwów i bywa, że wcale nie kończy się sukcesem. Nie zawsze też mamy tyle szczęścia, by naszą zgubę odnaleźć w miejscowym biurze rzeczy znalezionych. Współczesny świat wychodzi nam jednak naprzeciw i podsuwa wiele ciekawych rozwiązań i technologii, które zwiększają nasze szanse na odnalezienie zagubionych przedmiotów.

A co jeśli zagubiliśmy je w miejscu publicznym? Jeśli odpowiednio zabezpieczymy się wcześniej na taką ewentualność, uda nam się rozwiązać i ten problem. Na rynku dostępne są specjalne usługi, dzięki którym możemy odzyskać utracone klucze w ciągu 48 godzin od ich zgubienia. Pakiety usługowe zawierają hologram z unikalnym ID, brelok oraz wskazówki dla znalazcy, który 24 godziny na dobę może skontaktować się z bezpłatną infolinią usługodawcy i powiadomić o znalezionym przedmiocie. Tego typu rozwiązanie zakłada oczywiście uczciwość i chęć współpracy ze strony osoby, która odnajdzie nasze klucze.

Innym, nieco kontrowersyjnym rozwiązaniem jest specjalna aplikacja, która pozwala przechowywać wzór naszych kluczy w internetowej chmurze. W razie zgubienia prawdziwego klucza można pobrać jego dokładną formę i w kilka minut wykonać duplikat. Wiele osób wzbrania się jednak przed korzystaniem z tego udogodnienia, nie ufając w stu procentach w bezpieczeństwo przechowywania danych w chmurze.

Dorobić klucze czy wymienić zamki?

Najważniejszy dylemat, przed którym stajemy, gdy giną nam klucze, to: dorobić nowy komplet czy wymienić zamek? Jeśli mamy drugą parę i jesteśmy pewni, że po prostu zawieruszyliśmy je gdzieś w domu lub w samochodzie, a nasze klucze nie posiadają żadnej informacji, która pomogłaby zidentyfikować miejsce zamieszkania, spokojnie możemy za niedużą opłatą dorobić klucze. To zazwyczaj koszt rzędu kilku złotych. Inaczej jest w sytuacji, kiedy podejrzewamy, że klucze mogły zostać nam skradzione. Wtedy konieczna jest jak najszybsza wymiana zamków. Niestety – oznacza to znacznie wyższy koszt, ale nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że bezpieczeństwo jest bezcenne.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym