Jak urządzić nowocześnie salon połączony z kuchnią i jadalnią?
Oceń artykuł:
Salon połączony z kuchnią to rozwiązanie bardzo często stosowane w nowoczesnym budownictwie. Jeżeli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, warto rozważyć dodatkowo zaaranżowanie jadalni. Jak połączyć te trzy pomieszczenia, aby było stylowo i wygodnie?
Między kuchnią a salonem
Podczas projektowania wnętrza powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy stół jadalniany ma pełnić funkcję łącznika między częścią kuchenną i wypoczynkową, czy też wyraźnie przynależeć do jednej ze stref. W przypadku drugiej opcji zastanówmy się, która z kombinacji bardziej odpowiada naszym upodobaniom oraz pasuje do układu całego pomieszczenia – kuchnia plus salon z jadalnią czy salon plus kuchnia z jadalnią?
Nasza decyzja wpłynie na sposób zagospodarowania przestrzeni, a w dużej mierze także na wybór mebli jadalnianych. Dlaczego? Jeżeli stół i krzesła mają znaleźć się po stronie kuchni, powinny pasować przede wszystkim do mebli kuchennych, możemy też postawić wtedy na bardziej designerskie rozwiązania – krzesła plastikowe, metalowe, z łączonych materiałów.
Analogicznie – kącik jadalniany umiejscowiony w salonie powinien korespondować z meblami salonowymi, a więc mieć bardziej pokojowy niż kuchenny styl. Najczęściej decydujemy się wtedy na krzesła tapicerowane lub eleganckie drewniane modele.
Stół – serce domu
Jeśli chodzi o stół, najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest klasyczny stół drewniany, który obroni się w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu aranżacji. Trudność może sprawiać jedynie wybór koloru drewna – warto poświęcić temu nieco uwagi. Powinien on współgrać z pozostałymi drewnianymi elementami w całej urządzanej przestrzeni.
Dotyczy to zarówno mebli w części wypoczynkowej, jak i mebli lub blatu kuchennego. Jeżeli natomiast postanowiliśmy stworzyć wnętrze w modnej od kilku sezonów bieli, za pomocą drewnianego stołu możemy ją w prosty sposób przełamać, tym bardziej, że biel uwielbia towarzystwo naturalnych odcieni drewna.
Pozostaje jeszcze kwestia kształtu i wielkości stołu. Wielkość zależy przede wszystkim od dostępnego miejsca – za duży mebel w ciasnej przestrzeni będzie wyglądał źle, dominując nad pozostałymi elementami wystroju. Z kolei zbyt mały może nie pomieścić wszystkich domowników i gości. Dobrym rozwiązaniem jest wybór rozkładanego modelu, który w razie potrzeby szybko rozbudujemy. W końcu nowoczesna jadalnia powinna być nie tylko modna, lecz także funkcjonalna.
Na co dzień w zupełności wystarczy stół, przy którym zmieści się swobodnie od czterech do ośmiu osób. Jego kształt to w zasadzie kwestia gustu. Prostokątny stół prezentuje się elegancko i dostojnie, zwłaszcza w bardzo dużych jadalniach. W mniejszych dużo lepiej sprawdzi się stół okrągły, który ma mnóstwo zalet: zajmuje mniej miejsca i wygląda zgrabniej, może pomieścić więcej osób, a nieparzysta liczba umieszczonych przy nim krzeseł nie będzie żadnym problemem.
Jaka kuchnia?
Kuchnia połączona z salonem i jadalnią może być zaaranżowana na wiele sposobów. Zastanówmy się, jakie ustawienie mebli pozwoli nam najlepiej zagospodarować dostępną przestrzeń. Warto rozrysować sobie na kartce układ całego pomieszczenia i podzielić je na trzy części, uwzględniając proporcje, jakie chcemy zachować między poszczególnymi strefami.
Jaką część dostępnej przestrzeni chcemy przeznaczyć na kuchnię? Bardziej odpowiada nam kuchnia narożna czy ciąg mebli umieszczony tylko na jednej ze ścian? A może marzy nam się kuchnia z wyspą?
Wybór zależy przede wszystkim od tego, czy chcemy ją zintegrować z salonem czy raczej oddzielić. Wsypa zawsze sprzyja integracji, podczas gdy kuchnia narożna będzie mogła pozostać nieco na uboczu. Ciąg mebli na całej długości ściany to pewnego rodzaju kompromis między wcześniejszymi rozwiązaniami, który idealnie sprawdzi się w przypadku węższych i dłuższych pomieszczeń – stół umieszczony pomiędzy salonem a aneksem będzie jednocześnie łączył i oddzielał obie strefy. Pozostaje jeszcze kwestia samych mebli.
W przypadku kuchni otwartych najlepiej prezentują się gładkie fronty w jasnych barwach – dzięki temu ta strefa będzie mniej rzucać się w oczy, pozwalając wysunąć się na pierwszy plan części wypoczynkowej. Warto zainwestować w dobrej jakości materiały oraz solidny okap, który pochłonie towarzyszące gotowaniu zapachy.
Salon otwarty, czyli jaki?
Otwarty salon powinien być przede wszystkim przestronny. Unikajmy nadmiaru mebli – zwłaszcza olbrzymich regałów. Nowoczesne salony to wnętrza harmonijne, utrzymane w minimalistycznym stylu. Królują w nich masywne sofy lub narożniki, które z powodzeniem zastąpiły tradycyjne komplety wypoczynkowe z dwoma fotelami. Otwarty salon to najbardziej reprezentacyjna część mieszkania, dlatego musi być atrakcyjny wizualnie oraz łączyć funkcjonalność z interesującym designem. Powinien także współgrać z wyglądem pozostałych pomieszczeń – zwłaszcza, jeśli wszystkie pokoje znajdują się na jednej kondygnacji. Salon otwarty na kuchnię i jadalnię to miejsce będące oknem na całe mieszkanie: widać z niego nie tylko integralne części pomieszczenia, ale także wejście do domu, przedpokój i … drzwi do innych pomieszczeń.
Warto zaaranżować widoczne z salonu części mieszkania w taki sposób, by wszystkie razem stanowiły harmonijną całość i niejako dopełnienie tej głównej, najważniejszej przestrzeni. Jeśli salon z kuchnią i jadalnią zaaranżowane są w jasnej kolorystyce, równie jasny powinien być przedpokój. Drzwi do pokoi i łazienki powinny być wtedy białe. Można je wykorzystać do budowania designerskiego wizerunku wnętrz. Świetnie sprawdzą się wówczas modele z kolekcji Porta DESIRE czy Porta FOCUS Premium.
Zgrane trio
Spójną, cieszącą oko aranżację otrzymamy, jeżeli kuchnia z jadalnią i salonem zostaną urządzone w jednakowej lub przynajmniej zbliżonej stylistyce. Postawmy na podobną kolorystykę oraz motywy, unikajmy natomiast przypadkowości i chaosu.
Oceń artykuł: