Aranżacja pokoju dla kilkorga dzieci w bloku? To nie musi być dramat
Oceń artykuł:
Masz dwoje, troje albo więcej dzieci? Jeżeli wszystkie chodzą do szkoły lub przedszkola, potrzebują miejsca do efektywnej nauki. Nie obędą się też bez przestrzeni do swobodnej zabawy i spędzania wolnego czasu. O miejscu do spania i przechowywania rzeczy nawet nie trzeba wspominać.
Każde dziecko potrzebuje intymnego kącika dla siebie, przestrzeni, by pokazać, kim jest, co lubi, jakie ma zdolności. Obowiązkiem rodzica jest zapewnienie pociechom jak najlepszych warunków do rozwoju, a posiadanie własnego kawałka podłogi to jeden z nich. Maluchy doskonale potrafią zaakceptować fakt dzielenia pokoju z rodzeństwem, z nastolatkami bywa trudniej. Gdy w mieszkaniu brakuje wolnych pomieszczeń, perfekcyjne urządzenie wnętrza pokoju dla dzieciaków pozwoli uniknąć wielu sporów.
Aby obyło się bez totalnego buntu, urządzenie pokoju dla najmłodszych członków rodziny warto z nimi konsultować. My zadbajmy o funkcjonalność, dzieci niech poddadzą pomysły aranżacyjne, wybiorą kolory. Rozmowy na ten temat mogą być burzliwe, ale wypracowanie kompromisu, a później cieszenie się efektami z nawiązką wynagrodzą trudne chwile. Jak zmieścić wszystko, czego potrzebuje dwójka lub nawet trójka dzieci w jednym niedużym pokoju?
Aranżacja antresoli – rozwiązanie idealne, ale nie dla wszystkich
Jeśli zajmujecie mieszkanie w kamienicy, a więc wyższe od standardowego lokum w bloku, doskonałym sposobem na powiększenie metrażu jest aranżacja antresoli. Dzieciaki mogą spać na górze, a bawić się i uczyć pod platformą, na której umieszczono łóżka. Strefa sypialniana nie musi być tak wysoka jak dzienna – wystarczy, aby mieszkańcy pokoju mogli w niej bez przeszkód siedzieć.
Podzielenie 4-metrowej przestrzeni oddzielającej podłogę od sufitu na dwa równe poziomy byłoby najwłaściwsze, jednak jeśli mieszkanie jest niższe, w nim również da się wybudować półpiętro. Niestety lokum w bloku jest wysokie na około 2,5 metra – w tym przypadku w grę wchodzą jedynie meble z antresolami.
Wybór jest spory, ale bywa, że łóżka połączone z biurkami i szafami są za duże. Ustawienie kilku takich konstrukcji może zamienić pokój w klitkę zabudowaną meblami aż po sufit. Dlatego warto zdecydować się na jak najdelikatniejsze (pod względem wizualnym) łóżko na antresoli, a pozostałe meble dokupić osobno.
Jeśli nie antresola, to co? Aranżacja łóżka w sypialni dziecięcej
Jeżeli aranżacja antresoli jest niemożliwa, pozostają nam łóżka piętrowe. W niewielkim pokoju dla kilkorga pociech nie da się tego uniknąć. Co ciekawe, można kupić łóżka piętrowe nawet dla trójki maluchów! Wówczas najwyższy poziom jest już dość blisko sufitu.
Miejsca do spania można zaaranżować w taki sposób, by spełniały funkcje minipokoików dla każdego mieszkańca. Wystarczy przy każdym łóżku zawiesić kolorowe zasłonki, spersonalizować ściany, instalując lampki, półki, tablice korkowe, malując je na różne sposoby lub tapetując w inne desenie. Łóżko stanie się wówczas nie tylko przestrzenią do relaksu, odpoczynku, ale i azylem, w którym można się odciąć od rodzeństwa.
Same łóżka również można ozdobić odmiennie dla każdego dziecka, wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz pragnień najmłodszych. Nawet jeśli nam nie podobają się ich pomysły, pozwólmy je zrealizować lub ustalmy kompromis. W końcu to nie my będziemy spędzać za drzwiami dziecięcego pokoju najwięcej czasu.
Innym ciekawym "łóżkowym" pomysłem jest nietypowy mebel, który na pierwszy rzut oka wygląda niczym zwyczajny, jednoosobowy tapczanik. Wewnątrz kryje się jednak wysuwane łóżko dla drugiego malucha. To rozwiązanie można znaleźć także w łóżkach piętrowych. Na "dostawce" do niższego poziomu może spać rodzeństwo lub zaproszeni na noc przyjaciele dziecka.
Urządzamy pokój dziecięcy – gdzie przechowywać ubrania, zabawki, książki?
Aranżacja małych wnętrz wymaga dużej kreatywności oraz elastyczności. Część półek może znaleźć się w strefie przy łóżku, ale musimy pamiętać o komforcie i bezpieczeństwie dzieci, więc w tym miejscu całego ich dobytku nie pomieścimy. W pokoju warto znaleźć miejsce na wysoki regał, sprawdzą się półki umiejscowione na przykład na ścianie z oknem – zrezygnujmy z zasłon na rzecz funkcjonalnych mebli do przechowywania.
Drugim najważniejszym meblem w pomieszczeniu, tuż po łóżku, jest szafa. Musi być pojemna, a im wyższa, tym więcej do niej zmieścimy. Górne, trudno dostępne półki zarezerwujmy na ubrania sezonowe, rzeczy, z których ani wy, ani dzieci nie korzystacie na co dzień. Na dole, na wysokości rąk malucha, dobrze jest umieścić pałąk z wieszakami – to znacznie ułatwi poranne wybieranie garderoby oraz usamodzielni maluchy. Na najniższych poziomach powinny znaleźć się także szuflady z bielizną i pozostałymi ubraniami.
Najlepiej będzie, jeśli każde z dzieci otrzyma własną szafę, nawet jeśli będzie wąska, co zapewni maluchom lub uczniom poczucie intymności. Sami będą musieli ją zapełnić, sami w niej sprzątać. I ten mebel można spersonalizować, wybierając inne fronty lub choćby gałki, uchwyty.
Jedna szafa, mnóstwo problemów
Jeżeli zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca, pozostaje aranżacja garderoby współdzielonej – każde dziecko powinno mieć jednak wydzieloną strefę i taką samą ilość miejsca. Wówczas, aby wyeliminować kłótnie, trzeba też porozmawiać z dziećmi na temat utrzymywania porządku. W małym wnętrzu bałagan bywa niezwykle uciążliwy – wyeliminowanie go oznacza więcej miejsca do zabawy, a to świetny argument. Rzeczy należy zatem chować do szaf – każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce i dzieciaki muszą o tym wiedzieć. Brzmi jak akcja trudna do przeprowadzenia? Borykacie się z uparciuchami od urodzenia, więc i z problemem bałaganiarstwa sobie poradzicie.
Odmienne aranżacje pokoju dziecięcego dla chłopca i dziewczynki – o tym pamiętaj
W pokoju kilkorga dzieci muszą znaleźć się piętrowe łóżka lub łóżka na antresoli oraz pojemne szafy. A co z zabawkami? Tych dzieciaki zazwyczaj mają mnóstwo. Warto ograniczyć ich liczbę, chowając część zabawek i co jakiś czas wymieniać zasoby pociech. Jeśli maluchy pozwolą, niektóre gry, pluszaki czy auta można oddać innym. Im mniej rzeczy, tym mniej kłopotów z bałaganem. Oczywiście, zachowajcie umiar i nie ogołacajcie dzieci z zabawek czy ubrań w imię idealnego porządku. Nie o to przecież chodzi.
TO CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE: Jak wybrać drzwi do pokoju dziecka?
Najlepszym meblem do przechowywania zabawek jest regał, w którym umieszczamy pojemniki wypełnione tym wszystkim, czym akurat bawią się dzieci. Już same pojemniki są dobrym pomysłem, ale gdy w pokoju ustawimy mebel z przegrodami, pomieścimy w nim znacznie więcej pudeł, a nieporządek zniknie nam z oczu.
Czas na naukę!
Kiedy urządzamy pokój dziecięcy, to nie możemy zapomnieć o podstawowym atrybucie małego odkrywcy – biurku. Dzieci nie zawsze chcą odrabiać lekcje właśnie przy nich. Bywa, że wybierają do tego celu stół w kuchni lub jadalni, miejscu, gdzie zwykle można znaleźć rodzica. Pomimo tego w pokoju dziecka biurka nie powinno zabraknąć.
W małym pokoju najlepiej umieścić małe, kompaktowe biureczko bez zbędnych dodatków. Na ścianie za nim można przywiesić tablicę korkową lub półki na książki i pudełka, do których schowamy szkolne przybory. Biurko i jego okolice to kolejna strefa, którą warto spersonalizować i dopasować do każdego z dzieci osobno.
Kolory do pokoju dziecięcego. Jaka barwa będzie najlepsza do pokoju kilkorga dzieci?
Jasne barwy, rozbielone odcienie nie będą męczyć oczu i irytować. Na dodatek są modne – delikatny róż, błękit, mięta pięknie komponują się z drewnem, bielą, czernią. Mocne kolory do pokoju dziecięcego odpadają? Czerwona ściana nie jest najlepszym pomysłem, choć już taka pomalowana czarną tablicówką może być. Czerń stanowi dobrą bazę, a zorganizowanie dzieciom kącika do swobodnego malowania kredami to świetny plan – maluchy kochają mazać, a starszaki można zachęcić do wspólnej zabawy w kalambury.
Wśród mebli dla dzieci nietrudno znaleźć kolorowe, a nawet wzorzyste, z motywami z kreskówek, zwierzętami, sportowcami… W pierwszej chwili mogą zachwycić, ale jeżeli nie zamierzamy niebawem kupować kolejnych zestawów, lepiej postawić na prostotę, za nawet minimalizm. Białe meble lub w jasnym, naturalnym odcieniu drewna posłużą dzieciom dłużej i będą "czystą kartą" do własnoręcznego ozdobienia.
Czy pokój dziecięcy może być cały biały, to znaczy pomalowany na biało i z białymi meblami? Tak! Pomyślcie tylko, ile kolorów wniosą zabawki, książki, rysunki dzieciaków. Na dodatek każdy z mieszkańców pokoju będzie chciał zaznaczyć swój prywatny teren, więc na pewno pojawią się ozdoby, plakaty, samodzielnie wybrane dodatki.
W bloku urządzenie pokoju dla dwójki, trójki dzieci nie jest łatwe, ale znacie swoje pociechy. Posłuchajcie, jak one wyobrażają sobie idealne wnętrze dla siebie! Ich pomysły mogą okazać się zaskakująco dobre.
Oceń artykuł: