Jak urządzić łazienkę dla całej rodziny? 8 trików, aby optycznie powiększyć bardzo małe pomieszczenie

Oceń artykuł:

100%
0%

Mieszkania, które ostatnio cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących, mają 3 pokoje rozmieszczone na nieco ponad 50 metrach kwadratowych. Czy w podobnym lokum możemy stworzyć salon kąpielowy? Oczywiście, ale kosztem czegoś.

Jak urządzić łazienkę dla całej rodziny? 8 trików, aby optycznie powiększyć bardzo małe pomieszczenie

Ciekawe aranżacje łazienki w bloku – małe wnętrza, wiele możliwości

Zazwyczaj łazienka w bloku ma zaledwie 4-5 mkw. Jeśli korzystamy z niej sami lub z partnerem, nie ma kłopotu z brakiem miejsca. Gorzej, gdy pojawiają się dzieci, które rosną w zastraszającym tempie i wkrótce z prysznica na zmianę korzystają rodzice i dwoje nastolatków. Kolejki, nerwy i niezbyt miłe poranki – jesteśmy na nie skazani? Zobacz, co zrobić, aby maksymalnie powiększyć, choćby optycznie, małą łazienkę. Jak zwiększyć komfort korzystania z niej?

Jak urządzić łazienkę i zwiększyć jej funkcjonalność? Kombinacje ze ścianami

Jeśli kupujesz nowe mieszkanie na etapie, kiedy jeszcze możliwe jest wybudowanie ściany w innym miejscu, przesunięcie przyłączy, gniazdek itp., warto dobrze rozważyć tę opcję. Łazienki w blokach nie zawsze są zaprojektowane tak, by zmieściło się w nich wszystko, co jest potrzebne całej rodzinie. Warto przeanalizować sytuację rodzinną oraz samemu lub z pomocą architekta wnętrz (pomocne mogą być także programy do aranżacji wnętrz online) dopasować przestrzeń do swoich potrzeb.

Jak urządzić nowe mieszkanie, aby zwiększyć komfort korzystania z łazienki? Czasem wystarczy "przesunięcie" ściany kosztem sypialni lub przedpokoju, czasem trzeba zastanowić się nad połączeniem łazienki i toalety lub przeciwnie – rozdzieleniem ich. Im więcej osób w rodzinie, tym więcej powinno być łazienek. Dobrze wiedzą o tym Amerykanie, którzy często umieszczają w domach więcej łazienek i toalet niż sypialni.

W polskich warunkach również możliwe jest zaaranżowanie dwóch małych łazienek w jednym mieszkaniu. Wystarczą niespełna 3 metry kwadratowe, by zmieścić nieduży prysznic, miskę klozetową oraz maleńką umywalkę. Mini łazienka nie jest szczytem marzeń, ale często dwa malutkie pomieszczenia będą wybawieniem – zero kolejek rano czy wieczorem i wszyscy są szczęśliwi.

Pomysły na urządzenie mieszkania w bloku – uporządkowana łazienka

Im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej musi być uporządkowane, by komfortowo z niego korzystać. W urządzaniu niewielkich mieszkań funkcjonalne aranżowanie przestrzeni jest szalenie istotne. Nie ma mowy o ubraniach porozrzucanych po podłodze, szamponach, balsamach czy kremach zajmujących każdy skrawek blatu. W miniłazience bałagan będzie się bardzo rzucał w oczy, a co gorsza: utrudni korzystanie z pomieszczenia. Dlatego podczas planowania remontu warto uwzględnić w projekcie szafki, szafeczki, wieszaki, uchwyty, wiszące regały na pojemniki i tym podobne.

Jak urządzić łazienkę? Dużo schowków, koszyki i blaty

Jeżeli się zdecydujesz na obszerną szafkę pod umywalką, zajmie ona sporo przestrzeni, ale w zamian zyskasz mnóstwo miejsca do przechowywania. W małej łazience sprawdzą się zabudowy robione na wymiar – dobrze wykorzystane centymetry są na wagę złota.

Łazienka to nie kuchnia, bez blatów da się w niej funkcjonować, jednak rodzice małych dzieci bardzo je sobie cenią – znacznie ułatwiają zajmowanie się maluchem podczas wieczornej kąpieli. Przydadzą się też, gdy łazienka pełni funkcję pralni. Blat docenią także osoby, którym marzy się łazienka w stylu SPA lub domowy salon kosmetyczny. Blat będzie miejscem, na którym wygodnie porozkładasz kosmetyki, by później schować je do znajdującej się pod nim szafki.

Urządzanie małych mieszkań a zabudowa w górę

Wbrew pozorom zabudowanie niedużej łazienki szafkami sięgającymi wysoko nie musi wywoływać klaustrofobii. Wystarczy wybrać białe albo lustrzane fronty i postarać się o dobre oświetlenie. Przemyślne aranżacje luster łazienkowych pozwolą optycznie powiększyć wnętrze i nadać mu wrażenia głębi. Zabudowa idąca w górę będzie dobrze wyglądać nad wbudowaną w ścianę toaletą. Zamiast typowego płaskiego lustra można z kolei wybrać lustrzaną szafkę, by uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania kosmetyków.

Jeśli do łazienki wstawisz wysokie szafki, a nawet wąskie, pojedyncze szafy, stworzysz przestrzeń na narzędzia do sprzątania – mop, szczotki i tym podobne.

Jak urządzić łazienkę wielofunkcyjną? Nieduża pralka, skromna umywalka

Specjalnie do małych łazienek producenci tworzą sanitariaty i sprzęty nieco mniejsze od typowych. W sklepach znajdziemy więc malutkie pralki, miski klozetowe, umywalki, prysznice. Będą idealne, jeśli na dodatkową łazienkę można zamienić, na przykład, domowy schowek lub spiżarnię.

shutterstock_628760510

 

Gdy zdecydujesz się na niedużą toaletę i umywalkę, może wygospodarujesz miejsce na większy, bardziej komfortowy prysznic, dodatkową szafkę albo pralkę, która wcześniej się nie mieściła?

Przezroczystość nie bez znaczenia dla ciekawych aranżacje łazienki

Jeżeli zależy ci na optycznym powiększeniu łazienki, zapomnij o "oszronionych" szybach prysznica. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się przezroczystości, które nie będą tworzyć barier dla wzroku. Zamiast typowego brodzika można też wybrać prysznic z odpływem wprost w podłodze. W Skandynawii takie prysznice są niezwykle popularne, w Polsce też spotyka się je coraz częściej. Jeżeli nie jesteś przekonany do takiego rozwiązania, wypróbuj program do urządzania łazienek i przeprowadź wizualizację własnego wnętrza.

Dzięki tym dwóm zabiegom łazienka na pierwszy rzut oka wyda się większa, a dzieciom czy osobom starszym łatwiej z niej będzie korzystać. Trzeba jedynie pamiętać o nakładkach antypoślizgowych i spadku w posadzce, by woda miała łatwe ujście.

Aranżacje luster łazienkowych – mnóstwo światła i blasku

Właściciele łazienek z oknem mają spore szczęście – światło naturalne i ładny widok to doskonałe ozdoby, ale również oczywiste "powiększacze". Szczególnie gdy z okna rozciąga się perspektywa szersza niż na sąsiedni blok. Jeśli nie masz okna w łazience – nic straconego. Postaw na kilka źródeł sztucznego światła – górne, nad lustrem, listwy LED przy suficie, ukryte w zabudowie wanny. Im więcej światła, tym lepiej.

Ważne: zimne światło nada łazience laboratoryjną poświatę, a nie o to chodzi. Dlatego żarówki dające ciepłe światło to coś dla ciebie. Jeśli blask jest odbijany przez duże tafle luster, tym lepiej.

Postaw na mieszkanie w jasnych kolorach – wykorzystaj biel i pastele

Mała łazienka od podłogi do sufitu wykafelkowana na granatowo? Jeśli ci się podoba, nie ma problemu. Jednak większość osób prawdopodobnie lepiej będzie się czuła w jasnym wnętrzu. Kiedy urządzamy mały pokój, nie musimy sięgać wyłącznie po biel – mile widziane są płytki imitujące drewno, kolorowe plastry miodu, mozaiki albo szalenie modne płytki w wyraziste desenie, ale kłaść je trzeba jedynie w niezbędnych miejscach. Reszta ścian powinna zostać pomalowana specjalną farbą na jasny odcień.

Zamiast płytek za umywalką albo nad wanną można położyć tafle lustra. Spełnią wtedy kilka innych funkcji poza tym, do czego są przeznaczone – ochronią ściany przed wodą, będą odbijać światło i optycznie powiększać łazienkę.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym