Metamorfoza sypialni bez remontu. Masz mnóstwo możliwości!
Oceń artykuł:
W sypialni zazwyczaj znajdują się jedynie podstawowe meble. Jeśli nie jesteśmy właścicielami dużego domu urządzonego w amerykańskim stylu, nie mamy przed łóżkiem sofy, szezlonga ani wielkiej skrzyni-siedziska, nie ma w niej foteli, a zamiast garderoby jest zwyczajna szafa. Łóżko ma standardowy wymiar i wysokość, nie jest ogromne, bo rozmiary pokoju przeważnie nie pozwalają na szaleństwa w tym względzie. Polskie sypialnie to zazwyczaj łóżko, dwie szafeczki nocne i, o ile się zmieści, szafa. Małe wnętrze nie musi jednak być nudne, a jego metamorfoza - kosztowna i długotrwała. Jak je odmienić bez remontu?
Przede wszystkim pościel
Łóżko zajmuje większość pokoju. Zdarza się, że w sypialni nie da się go ustawić tak, by dwie osoby miały do niego równie łatwy dostęp, często trzeba zrezygnować z jednej szafki nocnej. Jednym z minusów mieszkań w bloku jest skromny metraż pomieszczeń. Duże łóżko oznacza, że to pościel wyznacza styl pomieszczenia, szczególnie jeśli meble są niewymyślne, proste.
Od jakiegoś czasu sypialniami rządzi biel – minimalistyczne, białe szafki, szafa bez ozdób i proste łóżko oznaczają nieskończone możliwości. Gdy również ściany są neutralne – białe, beżowe, szare, mamy spore pole do popisu. Takie wnętrze tworzą bowiem dodatki. To one nadają mu charakter i sprawią, że będzie wyglądać nowocześnie, rustykalnie albo elegancko.
Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej pościeli. Brzydka lub złej jakości może zniweczyć trud projektowania pokoju idealnego. Co wybrać? Wzór w liście monstery sprawi, że wnętrze nagle stanie się dużo modniejsze (monstera to hit ostatnich miesięcy), drobne kwiatki będą pasować do pokoju niczym z wiejskiej chaty, duże róże tchną do sypialni nieco romantyzmu, czerwień może przywodzić na myśl namiętność, biało-granatowe pasy sprawdzą się, gdy właściciele lokum kochają styl marynistyczny. Wybór pościeli – i wzorów, i tkanin – jest ogromny. Każdy znajdzie coś, co będzie pasować do jego wizji sypialni marzeń.
Ciekawym pomysłem jest uzupełnienie pościeli nie tylko o białe prześcieradło, ale też lambrekin. Nie do każdego stylu będzie on pasował (szczególnie falbaniasty), ale sprawdzi się, gdy chcesz zasłonić łóżko, którego rama nie bardzo ci się podoba lub gdy trzymasz pod nim masę rzeczy, niekoniecznie w estetycznych pudłach.
Jeżeli masz łóżko bez zagłówka, możesz dokonać metamorfozy sypialni, robiąc go własnoręcznie lub kupując gotowy. Miękki i pikowany będzie idealnym tłem dla zmieniającej się, barwnej, wzorzystej lub gładkiej pościeli.
Narzuta i poduszki
Pościel to nie wszystko. Aby odmienić pomieszczenie, trzeba też zadbać o odpowiednią narzutę i poduszki, które ozdobią i pokój, i łóżko. Zamiast zakrywać całą kołdrę i poduchy, narzutą można przykryć tylko jej część. Ozdobne jaśki powinny do niej pasować. Nawiązywać stylem, barwą, wzorem.
Jesienią i zimą modne są ciemne barwy – butelkowa zieleń, granat oraz miękkie, ciepłe tkaniny. Kapą może więc być robiony na drutach koc. Ciekawie wygląda mieszanie różnych materiałów – łóżko okryte bawełnianą, grubą narzutą, na niej niby mimochodem rzucony koc, do tego najróżniejsze poszewki poduszek – futrzasta, jedwabna, falbaniasta, robiona na szydełku, lniana, flanelowa, satynowa…
Nie chodzi o to, by było idealnie – odcienie nie muszą perfekcyjnie do siebie pasować, nie ma mowy o identycznych wzorach na każdej poduszce. Nie wszystko musi być też ułożone pod linijkę, nie każdy jasiek musi mieć swoje jedno miejsce. Ważne, by stworzyć przytulną przestrzeń do wypoczynku, miejsce, w którym zapomina się o problemach.
Fronty szafy i gałki, uchwyty
Klimat sypialni tworzą też szafy. Zbyt duże, krzykliwe, z frontami ozdobionymi nadrukowaną grafiką mogą przytłaczać i sprawiać, że choćbyśmy ubrali łóżko w najpiękniejszą pościel świata, to i tak wzrok będzie wędrował ku koszmarnej garderobie. Najtańszym rozwiązaniem jest przemalowanie mebla. Jeśli nie da się tego zrobić, a wymiana nie wchodzi w grę, można spróbować odświeżyć go okleiną meblową. Brzmi jak karkołomny wyczyn, ale niektórzy w ten sposób odnawiają nawet wszystkie szafki kuchenne.
Jeżeli szafa pochodzi z popularnej sieciówki, może da się dopasować do niej inne drzwi, które będą lepiej uzupełniać nowy styl pomieszczenia? Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, warto coś zmienić. Nikt nie powinien męczyć się we własnym domu, bo otaczające go meble są brzydkie.
Najmniej inwazyjnym sposobem na przemianę szafy lub stolików nocnych jest wymiana uchwytów. Wbrew pozorom zmiana gałek może naprawdę mieć znaczenie. Te same drzwi będą wyglądać inaczej zaopatrzone w czarne, metalowe, industrialne gałki i w uchwyty przypominające kryształ, w stylu glamour.
Dywan i zasłony
Gdy wybrałeś styl i uporałeś się z szafami, pościelą oraz stosem poduszek, czas na dywan. Można postawić na neutralny, beżowy, pleciony na płasko, sznurkowy lub shaggy – będzie pasował do absolutnie każdej metamorfozy, którą zaplanujesz w sypialni.
Jeśli zamierzamy bawić się i przemieniać wygląd wnętrza w zależności od humoru, zmieniając tylko pościel, dywan bez znaków charakterystycznych będzie dobrym wyborem. Gdy narzucisz na niego niedużą sztuczną skórę, sztuczne futro albo orientalny kilim, uzyskasz zupełnie inny efekt.
Natomiast gdy zależy ci na długotrwałej przemianie, której będziesz wierny, wybierz coś naprawdę ciekawego. Do łask wracają orientalne dywany w tureckie wzory, ciekawie prezentują się też wzory azteckie lub marokańska koniczyna. Wielbiciele natury powinni skłonić się ku dywanom z trawy morskiej, juty. Nowoczesną sypialnię można uzupełnić dywanami w geometryczne wzory, paski, zygzaki lub o gładki dywan w wyrazistych, modnych kolorach.
A co z zasłonami? Aranżacja okna jest bardzo ważna. To, co wisi w oknie musi pasować do reszty wnętrza. Fani szybkich metamorfoz mogą postawić na żaluzje bambusowe albo drewniane, białe rolety, klasyczne, gładkie firany, gładkie zasłony z bawełny, a jesienią i zimą z przytulnego aksamitu. Warto pamiętać, że zasłony nie muszą być ciemne, by chroniły przed światłem poranka – wystarczy kupić zasłony zaciemniające w dowolnym kolorze. Podobnie rolety – białe, ale podgumowane doskonale spełnią swoją rolę.
Dodatki i oświetlenie
Parapet może się świetnie sprawdzić jako półka, na której staną ozdoby - inne w zależności od tego, co pasuje do pościeli, dywanu, zasłon, jednym słowem – aktualnego stylu sypialni. Czy będą to kwiaty doniczkowe, lustra, ramki ze zdjęciami, wazon z kwiatami ciętymi, świece? Te elementy bardzo łatwo wymienić bez narażania się na duże koszty, odmieniając wygląd półki (czy to typowej, czy parapetu pełniącego tę funkcję), a przy tym sypialni. Podobnie można kombinować z tym, co wieszamy za łóżkiem – lustro, obraz, grafika, plakat, rodzinne zdjęcia.
Ogromne znaczenie dla wyglądu pomieszczenia mają lampy. Kupując lampki nocne z myślą o częstych metamorfozach sypialni, warto wybrać albo te neutralne (na stolikach nocnych świetnie wyglądają metalowe lampki biurowe), albo z wymiennymi abażurami. Zmieniając styl wnętrza, nie można zapominać o oświetleniu górnym – biały, tani papierowy lampion nie wpisze się w styl glamour, a błyszczący żyrandol z tysiąca sztucznych brylantów nijak będzie się miał do minimalistycznego klimatu.
Sięgając po neutralną bazę, można zmieniać wygląd sypialni naprawdę często – wystarczy zaopatrzyć się w ciekawe komplety pościeli, koce, narzuty i poduszki. Do dzieła!
Zobacz też: Luksusowe wnętrza tanim kosztem - tak to się robi!
Oceń artykuł: