Morskie aranżacje wnętrz. 5 sposobów na wprowadzenie do wnętrz ożywczej bryzy

Oceń artykuł:

100%
0%

Zastanów się, z czym kojarzy ci się styl morski – z motywami marynistycznymi, błękitem egzotycznego morza czy plażą i barwami natury? Motywy morskie nie są jednolite, a tym samym mogą być spełnieniem marzeń zapalonego żeglarza, minimalistki wielbiącej beż lub dziecka, które właśnie odkryło uroki koloru lazurowego.

Morskie aranżacje wnętrz. 5 sposobów na wprowadzenie do wnętrz ożywczej bryzy

Zdecyduj, co cię najbardziej pociąga i sprawdź, jak urządzić dom – w bieli i granacie, w paskach i z żeglarstwem w tle albo pełne lazurowego błękitu. Styl morski i ozdoby żeglarskie pasują do każdego wnętrza. Będą umilały gotowanie w przytulnej kuchni, dzieciaki pokochają piracką odsłonę swojego pokoju, a błękit ukoi cię przed snem i sprawi, że przyjmowanie gości będzie przypominało nadmorski wypad. Otwórz się więc na morze!

Morski kolor ścian – oryginalne aranżacje do nowoczesnego salonu

Paleta kolorów do pokoju, który chcemy urządzić w stylu morskim, jest niewielka, a jednocześnie bardzo szeroka – zawiera biel, mnóstwo beżów, wszelkie odcienie koloru niebieskiego, czasem czerwone, złote akcenty, kolory drewna. Często wnętrza morskie są zupełnie pozbawione kolorów innych niż odcienie bieli i beżu. Wbrew pozorom wcale nie muszą być wówczas nudne, bo styl marynistyczny w domu to wiele naturalnych materiałów, odmienne tekstury, ozdoby.

W pokoju dziecięcym styl morski może oznaczać większy nacisk na wykorzystanie koloru czerwonego i czarnego, w sypialni możemy zaszaleć i połączyć styl morski z glamour, wykorzystując dużo srebra lub złota. W styl morski wpiszą się też szarości, modne odcienie mięty, lazur, a nawet delikatne, przygaszone kolory, które nie kojarzą się ze stylem morskim – zieleń czy żółć.

Niektórzy obawiają się koloru niebieskiego, bo wydaje się zimny. Unikają go szczególnie w łazience. Tymczasem morski, błękitny kolor ścian w łazience wcale nie musi uczynić pomieszczenia chłodnym i nieprzyjemnym. Wystarczy nie kłaść płytek od sufitu aż do podłogi, a jedynie w miejscach narażonych na zalanie, na przykład do połowy ścian. Na pozostałej części można powiesić dodatki, które ocieplą wnętrze.

Meble i dodatki w kolorze morskim

Ci, którzy marzą o przeniesieniu domku nad morzem do własnego M, oczyma wyobraźni widzą białe, drewniane meble. Drewno to słowo klucz. Szafki, stoły, komody, kredensy, regały nie muszą być białe, ważne, aby były drewniane. Mogą być w innym kolorze – świetnie wyglądają meble w naturalnym, drewnianym odcieniu. Ciepłe drewno pięknie komponuje się z bielą ścian.

Jeśli lubimy meble w marynistycznym stylu, poszukajmy w sklepach regału stylizowanego na łódkę lub przeróbmy to, co mamy. Gałki od komody można zastąpić takimi w kształcie muszli lub uchwytami z liny. Białą nieciekawą szafkę wystarczy przemalować w pasy, aby zyskała marynistyczny charakter. Ograniczeniem są jedynie nasza wyobraźnia oraz budżet. W morski klimat wpisują się też shuttersy, czyli okiennice wewnętrzne. W sklepach budowlanych można znaleźć przypominające je, żaluzjowe drzwi meblowe – zamontowane we wnęce na szafę lub właśnie jako okiennice dodadzą wnętrzu charakteru.

Marynistyczny wystrój wnętrz – drewno na topie

Styl marynistyczny we wnętrzach ma co nieco wspólnego ze skandynawskim, który od kilku sezonów podbija polskie serca. O co chodzi? Nie tylko o wszechobecną biel, ale również o nacisk na naturalne materiały. Urządzając morskie wnętrze, możemy oczywiście wybrać panele, a nie drewnianą podłogę, czy też szafkę ze sklejki, a nie drewnianą. Jednak drewno, len, bawełna, płótno, rattan, wiklina zawsze spiszą się lepiej niż ich sztuczne odpowiedniki. Będą "cieplejsze", milsze w dotyku, ładniejsze.

Przy okazji warto dodać, że wiklinowe meble nie muszą stać jedynie na balkonie lub w ogrodzie – zestaw wyplatanych foteli i uroczy stolik ozdobią także salon i urozmaicą wystrój wnętrza. Styl marynistyczny to połączenie natury, ciepła i komfortu. Rattan lub wiklina idealnie komponują się z drewnem i będą się świetnie prezentować w towarzystwie miękkiej, obszernej kanapy ozdobionej pasiastymi poduszkami.

Dodatki i oryginalne morskie dekoracje

Wnętrza urządzone w morskim stylu są przytulne, przyjemne, dobrze się w nich wypoczywa. O taki efekt chodzi, gdy projektujemy salon lub sypialnię. We własnym domu pragniemy się zrelaksować i po pracy poczuć jak na urlopie, a nie na drugim etacie. Dlatego zadbajmy o przyjemne dodatki w kolorze morskim – miękkie poduszki, puszyste koce, rzeczy miłe dla oka. Dodatki w stylu marynistycznym mogą być granatowe, białe, czerwone, ale też szarawe, beżowe. Poduszki w paski dobrze skomponują się z gładkimi, ale też z motywem statku, z nadrukiem mewy itp. Będą do nich pasować poszewki z naturalnego płótna. W chłodne letnie wieczory przyda się wełniany koc robiony na drutach. Jeśli przechowujemy rzeczy w pudłach, warto wymienić je na wiklinowe kosze lub postawić na wzorzyste pojemniki, a wokół porozmieszczać inne pomysłowe dodatki w stylu marynistycznym.

Takich morskich dodatków jest mnóstwo – możemy wybrać popularny motyw żaglówki, sięgnąć po liny, wiosła, koła ratunkowe. Na komodach ustawić świece lub latarenki, na ścianach powiesić stery lub ramki z widoczkami. W kuchni sprawdzą się pasiaste ściereczki, w łazience pasiaste lub niebieskie ręczniki. Niektórzy, myśląc o wnętrzu w stylu morskim, widzą muszle, rozgwiazdy i kraby, inni stawiają na paski, latarnie morskie i statki. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Hobby – dodatki w kolorze morskim do salonu

Wiele ozdób marynistycznych, przywodzących na myśl plażę i wypoczynek, możemy wykonać samodzielnie. Malujesz, rysujesz? Dodatki do salonu lub sypialni wykonaj własnoręcznie. Dekoracje wnętrz "zrób to sam" spersonalizują twoje wnętrze i sprawią, że salon stanie się ciepłym i klimatycznym miejscem. Obrazek w różnych odcieniach niebieskiego albo rysunek wykonany wspólnie z dzieckiem włożony w prostą, czarną lub białą ramkę może być świetnym początkiem galerii w stylu marynistycznym. W ramkę można włożyć także kawałek tkaniny w białe i granatowe paski czy zwinięty sznurek.

Doskonałym uzupełnieniem zwyczajnego, jasnego wnętrza są modele statków, żaglówek. Ich wykonanie nie jest łatwe, ale może chęć posiadania wnętrza innego od wszystkich skłoni cię do spróbowania swoich sił w modelarstwie? Jeśli umiesz robić na drutach, samodzielnie wykonaj koc albo poszewki na poduszki. Efekty takiej pracy zachwycają bardziej niż najpiękniejszy dodatek z sieciówki.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym