Piękne, bo rustykalne. Urządzanie mieszkania w sielskim stylu czas zacząć!
Oceń artykuł:
Urok wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym tkwi w sielskości, cieple i swojskim klimacie bogatej, wiejskiej chaty lub staropolskiego dworku. To miejsce, w którym - po przekroczeniu progu - pragnie się zostać na dłużej i to nie tylko dlatego, że podziwiamy modne kolory ścian w mieszkaniu. Wspaniała domowa atmosfera przypomina najpiękniejsze chwile w rodzinnym domu i działa relaksująco. Rustykalne aranżacje to idealne rozwiązanie dla dużych rodzin i osób spragnionych spokoju i natury. Zobacz, jak w prosty sposób urządzić takie wnętrze, i przekonaj się, że wystrój salonu w rustykalnym stylu jest dla ciebie!
Porta VERTE
Naturalne drewno i meble z historią w aranżacjach rustykalnych
W aranżacjach rustykalnych kluczową rolę odgrywa drewno. Mile widziane są rodzime gatunki i meble wykonane na miarę przez miejscowego stolarza. Im bardziej niedoskonała obróbka drewna, tym lepiej. Sęki, spękania i nierównomierny koloryt przybliżają do tego, co naturalne, proste i nieprzerobione.
Wyobrażając sobie styl rustykalny, w pierwszej chwili myślimy o kuchni, pachnącej świeżo upieczonym ciastem. Urządzenie kuchni rustykalnej nie będzie trudne. Może w niej panować kontrolowany nieład, z dużą ilością elementów dekoracyjnych – rzeźbionych, kamiennych i glinianych. Drewno użyte do stworzenia mebli nie powinno być pomalowane, a jedynie polakierowane tak, aby cieszyło oko naturalnością.
Jeśli masz w domu pamiątki rodzinne w postaci kredensu, dębowego stołu albo skrzyń do przechowywania, koniecznie nadaj im nowe życie, wprowadzając je do aranżacji. Staromodny kredens będzie wyglądał wspaniale, jeśli odrestaurujesz go i zamienisz na barek albo blat roboczy. Skrzynie, świetnie spiszą się w roli krzeseł. Wystarczy tylko, że wyłożysz je miękkimi poduchami.
Kamień i drewno – duet idealny w stylu rustykalnym
Do drewna doskonale pasuje kamień, z którego warto wykonać blat oraz podłogę. W rustykalnym mieszkaniu sprawdzi się głównie drewniana podłoga, w przedpokoju też znajdzie swoje zastosowanie. Aranżacje w tym stylu można wykonać także w oparciu o dużo tańsze płytki o nierównej fakturze. Aby nie było zimno w stopy, spokojnie możesz położyć dywanik pleciony lub w folklorystyczne wzory, który kupisz chociażby w sklepach z wyrobami artystycznymi. Dzięki takim dodatkom wprowadzisz też kolory do przedpokoju i innych pomieszczeń.
Dodatki – tylko z naturalnych materiałów
Aranżując wnętrza w rustykalnym stylu, nie zapominaj o dodatkach w postaci dużej ilości świeżych ziół doniczkowych oraz ciętych, polnych kwiatów do wazonu. Warkocze czosnku przewieszone wokół okapu albo tuż nad wyspą nie tylko przydadzą się podczas gotowania, ale dodadzą miejscu sielskości. Wprowadzą też do mieszkania wspaniały koloryt! W pomieszczeniach innych niż kuchnia, koniecznie powinny się znaleźć tekstylia (zasłony, poszewki na poduszki i pledy) z naturalnych materiałów, jak len, bawełna czy wełna.
Drzwi rustykalne – rodem z górskiej chatki
Drzwi wewnętrzne do mieszkania w stylu rustykalnym powinny być drewniane. Najlepiej, żeby miały naturalny kolor drewna, dlatego optymalny wybór stanowią modele malowane lakierami przezroczystymi. Wszelkie bogate zdobienia stanowczo odpadają. Drzwi rustykalne powinny mieć prostą formę i oszczędny styl. W sielskim wnętrzu rustykalnym, lepiej od drzwi bezprzylgowych, sprawdzą się modele przylgowe. Wszystko dlatego, że rozwiązanie, w którym krawędź skrzydła ma wcięcie, które zachodzi na ościeżnicę, idealnie wpisuje się w stylistykę klasycznych wnętrz o naturalnym charakterze. Tym samym, do rustykalnego wnętrze idealne będą drzwi Porta INSPIRE A.0, Porta VERTE PREMIUM C.0. czy Porta HARMONY. Modele są utrzymane w tradycyjnej, drewnianej kolorystyce i pozbawione zbędnych dekorów, dlatego będą stanowiły doskonałe uzupełnienie rustykalnego wnętrza.
Porta INSPIRE A.0 Dąb Południowy Porta VERTE PREMIUM C.0 Dąb Kalifornia
Warto pamiętać o tym, że o ile drzwi rustykalne powinny być wykonane z naturalnych materiałów i mieć jak najprostszy kształt, o tyle w przypadku dodatku, takiego jak np. klamka, można zaszaleć. Ręcznie kute klamki czy żeliwne, czarne odlewy, stworzą z drewnianymi drzwiami efektowną całość, która będzie przyciągać uwagę niebanalnym i stylowym połączeniem.
Ściany w białym kolorze i… kominek
Wiejskie chaty zwykle bielono wewnątrz, aby zachować świeży i czysty wygląd izb, dlatego jeśli pragniesz dosłownie potraktować temat urządzania, możesz zrezygnować z gładzi, stosując tzw. przecierki w pastelowych odcieniach. Jaki kolor ścian w przedpokoju bądź salonie? Najlepiej sprawdzi się klasyczny biały, ale możesz zdecydować się też na delikatne, ciepłe kolory ścian. W nowocześniejszych aranżacjach alternatywnym rozwiązaniem jest tematyczna fototapeta, która optycznie powiększy przestrzeń i przybliży cię do domu marzeń, prezentując na przykład widok wiejskiej łąki. Bardzo efektownie wyglądają także ściany obłożone cegłą.
W domach o ciepłą atmosferę zadba kominek w obudowie z kamienia albo ozdobny piec kaflowy. W mieszkaniach spiszą się z kolei stylizowane biokominki, które co prawda nie zastąpią centralnego ogrzewania, ale sprawią, że wspólne spędzanie czasu w rodzinnym gronie stanie się jeszcze przyjemniejsze.
Meble w tylu rustykalnym – skąd je wziąć?
Styl rustykalny może być dość kosztowny, jeśli wszystkie meble wykonamy na zamówienie u rzemieślników. Możemy jednak być wówczas pewni wysokiej jakości wykonania i wesprzeć przy okazji lokalnych producentów. Cena rustykalnej aranżacji będzie dużo niższa, jeśli rozejrzysz się dookoła i poszukasz potrzebnych akcesoriów w piwnicy, na strychu oraz targach staroci, które potrafią skrywać prawdziwe perełki. Wiejska aranżacja daje dużą swobodę dla własnej twórczości, dlatego jeśli masz odrobinę zdolności manualnych, spróbuj samodzielnie wykonać różne dekoracje, począwszy od szydełkowanej serwety, skończywszy na zabawie z powracającą do mody makramą, czyli sztuką wiązania sznurków. Ta świetna i dość prosta metoda pozwoli ci na stworzenie kwietników, firanek albo makat ściennych. Sprawi też, że urządzanie mieszkania będzie świetną zabawą!
Sielska aranżacja w nowoczesnej odsłonie
Aby twój dom nie przypominał cepelii, nie wszystkie elementy wyposażenia powinny być w stylu rustykalnym. Nie chcesz przecież osiągnąć efektu skansenu, ale sielską, bezpretensjonalną aranżację wiejskiego domu w nowoczesnej odsłonie. Wystarczą drewniane deski podłogowe, ciężki stół z litego drewna, stylizowane na naftowe lampy oraz kilka dekoracyjnych dodatków dobranych do reszty, klasycznych i współczesnych produktów. Dzięki temu aranżacja sypialni i innych pomieszczeń prezentować się będzie pomysłowo i świeżo.
Oceń artykuł: