Salon w stylu skandynawskim - jak go urządzić?
Oceń artykuł:
Jeśli chociaż trochę interesujesz się tematyką urządzania wnętrz, to doskonale wiesz, że aktualnym trendem, obecnie bijącym rekordy popularności, jest styl skandynawski. Szczerze mówiąc, skandynawskie wnętrza szalenie przypadły nam do gustu. Co więcej, samo mieszkanie w stylu skandynawskim spotyka się z wielkim zainteresowaniem, zarówno wśród kupujących, jak i wynajmujących designerskie apartamenty. Marzysz o takiej aranżacji mieszkania? A może aktualnie jesteś w trakcie szybkiego remontu i nadal nie masz pomysłu, jak urządzić salon w stylu skandynawskim? Zobacz, czego nie może zabraknąć w poszczególnych kompozycjach! Kieruj się sprawdzonymi poradami i przekonaj się, że nawet z niewielkiego wnętrza możesz wyczarować magiczne i designerskie miejsce.
Po pierwsze - prostota i funkcjonalność
Styl skandynawski to przede wszystkim prostota, jasne akcenty i funkcjonalność. Wszelkie aranżacje podkreślają tego typu elementy, dzięki którym każde wnętrze wydaje się bardziej przestronne i funkcjonalne. Naturalne materiały, jasne kolory i wszechobecny minimalizm to obowiązkowy wystrój wnętrz.
Styl skandynawski jest również bardzo praktyczny. Urządzając pokój dzienny w stylu skandynawskim, zwróć uwagę również na niezbędne elementy wyposażenia, które wybiera się o wiele wcześniej niż meble i dodatki. W przypadku drzwi doskonale sprawdzą się skrzydła wewnętrzne w kolorze białym z kolekcji Porta SKANDIA Premium. Ich nowoczesny i jednocześnie minimalistyczny charakter sprawi, że dane pomieszczenie odżyje, stanie się jasne i przestronne. Dzięki temu stworzysz świetną bazę do dalszych aranżacji.
Po drugie - minimalizm w kolorach i dodatkach
Urządzając salon w stylu skandynawskim, musisz również liczyć się z minimalizmem kolorów i umiarkowanym podejściem do różnorodnych dodatków. Jakie kolory będą odpowiednie do pomieszczenia, w którym spędzasz najwięcej wolnego czasu z najbliższymi? Jeśli chcesz zachować ducha skandynawskiej prostoty, wybierz wszelkie odcienie bieli, beżu i szarości. Tego typu paleta barw pozwoli na zachowanie przestrzennych aranżacji i odpowiedniej ilości światła w pomieszczeniu.
Ważnymi elementami każdego wystroju są również dodatki. Jeśli Twoim ulubionym miejscem jest Skandynawia, to styl w przypadku dekoracji również musi być dość minimalistyczny. Najlepiej sprawdzą się dodatki z naturalnych materiałów. Skandynawski styl nie oznacza braku dekoracji, ale z pewnością stawia na umiar i przemyślane kompozycje.
Z powodzeniem możesz zaprzyjaźnić się z drewnianymi detalami, metalowymi elementami czy przytulnymi tekstyliami, które nieco ocieplą klimat danego pomieszczenia. Pamiętaj o lekkości, miękkości i prostocie. Dobieraj wszelkie dekoracje tak, by odznaczały się cechami charakterystycznymi dla salonu w stylu skandynawskim.
Nie pomijaj również tekstyliów, a zwłaszcza miękkich i przytulnych poduszek. Śmiało możesz udekorować nimi sofę, fotel czy krzesła, wprowadzając przytulny nastrój. W dodatkach tekstylnych postaraj się przemycić nieco pastelowych odcieni. Z jasną aranżacją wnętrza i szarościami będą się świetnie komponować!
Meble skandynawskie do salonu – tutaj również króluje umiar
Przed Tobą jeszcze zakup mebli i szczegółowa aranżacja wnętrz? Styl skandynawski przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz umiar praktycznie we wszystkim. Minimalistyczne dekoracje i jasne kolory sprawdzą się w przypadku mebli, które nadadzą wnętrzu funkcjonalności i lekkości. Najważniejsze jest, aby nie zagracić bezmyślnie pomieszczenia, ale umożliwić stworzenie przemyślanej i przestrzennej kompozycji.
Jakie meble obowiązkowo muszą znaleźć się w salonie urządzanym w skandynawskim stylu? Z pewnością w centrum uwagi musi być miękka i wygodna sofa. To na niej będziesz się relaksować i spędzać swój wolny czas. Kolejnym elementem, typu must-have dla salonu, będzie równie wygodny fotel, dzięki któremu czytanie książek bądź oglądanie telewizji stanie się jeszcze przyjemniejsze.
Warto postawić także na prosty stół, funkcjonalne pufy czy krzesła w odcieniach pasteli, które przełamią minimalistyczną kolorystykę i ożywią nieco daną kompozycję.
Oceń artykuł: