Śpij jak król: o nowoczesnych łóżkach i materacach

Oceń artykuł:

0%
0%

Według naukowców w ciągu całego życia na sen przeznaczamy ponad… 25 lat. To sporo, dlatego warto ten czas dobrze wykorzystać i zainwestować nie tylko w ładne, ale przede wszystkim zdrowe i wygodne łóżko oraz właściwą aranżację sypialni. Poniżej kilka wskazówek, za które kiedyś podziękuje nam nasz kręgosłup.

Śpij jak król: o nowoczesnych łóżkach i materacach Fot. DWR.com

Żeby spać jak król, wcale nie trzeba kupować najdroższego łóżka na świecie, choć jeśli kogoś stać, to nic nie stoi na przeszkodzie. Mowa o ręcznie wykonanym łożu Baldacchino Supreme z jedwabiu i wełny, drogocennych kamieni szlachetnych oraz... ponad 100 kilogramów czystego złota, które nabył włoski multimilioner za 6,3 mln dol. (ponad 21 mln zł!).

Wygodne i modne łóżko można jednak kupić dużo, dużo taniej, a satysfakcja ze snu będzie podobna. Co zatem proponują projektanci?

Łóżka kontynentalne: stworzone dla komfortu

Jeszcze do niedawna Polacy mieli z nimi styczność w dobrych zagranicznych hotelach, zwłaszcza w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych, gdzie od lat są też standardowym wyposażeniem domu. Moda na łóżka kontynentalne, czyli modele tapicerowane, w końcu dotarła także do Polski. Wszystko to za sprawą nie tylko ciekawego wzornictwa, ale zwłaszcza kwestii zdrowotnych: mało które materace tak dobrze wpływają na jakość snu oraz zdrowie kręgosłupa.

Główną „bazą” jest sprężynowy dwustronny materac w „kieszonce”, osadzony w drewnianej skrzyni wypełnionej sprężynami bonellowymi (w praktyce oznacza to, że materac nie leży na płycie lub stelażu z listewek). Na to położona jest warstwa wierzchnia, która niweluje w łóżkach dwuosobowych niewygodną przestrzeń między materacami, a najczęściej jest wykonana z lateksu, wełny, wiskozy lub pianki termoelastycznej. Efektownie prezentują się zwłaszcza modele wyposażone w zdobione zagłówki, które same w sobie mogą stanowić ciekawy wystrój sypialni oraz sprzyjać czytaniu książek przed snem – idealnie podtrzymują kręgosłup w pozycji siedzącej.

file.sypialnia Fot. DWR.com

Praktyczne osoby lub te, które lubią sprytne rozwiązania, powinny zwrócić uwagę na modele z pojemnikiem na pościel lub szufladami do przechowywania. Z racji tego, że łóżka kontynentalne, w przeciwieństwie do klasycznych, są zdecydowanie wyższe, a co za tym idzie: całkiem przepastne, ukryć tam można dużo więcej niż tylko puchatą kołdrę i poduszki. Na pewno więc przypadną do gustu tym, którym zależy na funkcjonalnym urządzeniu mieszkania.

Najważniejsze jednak są zalety zdrowotne tego typu mebli. Wspomniane warstwy, z których składa się łóżko kontynentalne, pomagają równomiernie rozłożyć ciężar ciała, rezygnacja z wystających elementów gwarantuje zaś, że o nic niespodziewanie nie zahaczymy podczas snu.

Materac zapewni dobry sen

Łóżko to część wyposażenia domu i powinno cieszyć oko, ale na nic zda się jego piękny design, jeśli materac będzie niewygodny. Podczas urządzania sypialni powinniśmy brać pod uwagę nie tylko estetykę, ale i wygodę. Na szczęście obecnie możemy wybrać model, który zapewni regenerujący sen. Kupując materac, unikajmy takiego, który był używany – jest duża szansa, że zdążył już „zapamiętać” poprzednich właścicieli. Wgniecenia mogą sprawić, że będziemy się budzić z obolałym karkiem, a rano narzekać.

Obecnie montowane sprężyny nie przypominają już tych skrzypiących sprzed lat. Kieszeniowe są ciche i poprawiają jakość snu. Najlepiej sprawdzą się w łóżkach dwuosobowych. Natomiast ci, którzy chcą nowoczesnego wystroju wnętrz i oryginalnych rozwiązań, powinni rozważyć kupno materaca z pianki termoplastycznej. Dzięki niej materac „uczy się” kształtu naszego ciała, dostosowuje się do niego, a my wstajemy wypoczęci i gotowi do działania. 

 

Wśród alergików modne są materace lateksowe, które przepuszczają powietrze, a co za tym idzie, nie kumulują w sobie bakterii. Trafią one w gusta szukających ekologicznych, dobrych dla zdrowia rozwiązań w domu.

O stelażu słów kilka

Wielu zapomina, że nie tylko materac ma znaczenie, lecz również to, czego nie widać. Mowa o stelażu, który także powinien być mądrze zaprojektowany. Można go położyć na płycie, ale wtedy zatrzymana jest cyrkulacja powietrza, poza tym tego typu podłoże nie pracuje z naszym ciałem, czyli nie jest elastyczne. Lepszym wyborem będzie stelaż z drewnianych listewek (byle nie zbyt luźno rozmieszczonych!), które na bieżąco dostosowują się do ułożenia śpiącego.

Zobacz koniecznie:Luksusowe wnętrza tanim kosztem. Tak to się robi!

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym