Jak urządzić kącik książkowy w domu? Praktyczne porady
Oceń artykuł:
Stare porzekadło mówi, że kto czyta nie błądzi, dlatego nawet w wystroju małego mieszkania powinno znaleźć się miejsce na książki. Może to być standardowy mebel w centralnej części salonu, oddzielny gabinet przeznaczony do pracy lub wykradzione wolne centymetry mieszkania. Wymówki nie ma, bo pomysłów na wystroje wnętrz dla czytelników jest naprawdę wiele.
Jeśli kolekcja twoich książek, ksiąg i książeczek jest naprawdę pokaźna, należy przemyśleć nie tylko, jak je przechowywać, ale także jak wyeksponować, tworząc z nich przy okazji ozdobę całego domu. Ciekawym pomysłem jest przymocowanie półek wokół framugi drzwi do salonu i poukładanie książek wokół wejścia. W zależności od tego, jak duży zbiór posiadasz, może to być tylko otoczka drzwi lub cała ściana, na której są one umieszczone.
Masz dom piętrowy? Ustaw książki na półkach zawieszonych na ścianie przy schodach. Idąc na górę, zamiast gołych ścian, zobaczysz ulubione zbiory. Interesującym rozwiązaniem jest również zrobienie półek na spodzie schodów i urządzenie pod nimi mini gabinetu. Także korytarze są dobrym miejscem do umieszczenia pomocy naukowych. To również dobra alternatywa dla obrazów i innych bibelotów ozdabiających drogę do innych pomieszczeń.
Jeśli masz niedużą kolekcję książek, zadbaj o jej odpowiednią ekspozycję. Bardzo oryginalne są różne motywy na ścianach, na przykład drzewa albo pociągu (w pokoju dziecka), na których za pomocą specjalnych uchwytów lub półek umieszcza się książki doskonale współgrające ze wzorem.
Masz po remoncie stare, zabytkowe, na przykład mahoniowe drzwi pochodzące z czasów świetności twojej kamienicy? Wspaniale! Będą doskonałym meblem recyklingowym dla ładnie wydanych książek. Drzwi wystarczy dobrze odrestaurować, a następnie poprzyczepiać do nich półki. Oparte o ścianę z półkami od strony wewnętrznej, uchylą rąbka tajemnicy zza szklanych szybek. Bardzo artystyczny i oryginalny sposób, dobrze prezentujący się w starych, nowocześnie urządzonych wnętrzach.
Rama łóżka z książek? Czemu nie! Tak urządzone sypialnie to marzenie niejednego miłośnika pogrążania się w lekturze przed zaśnięciem. Ale pamiętaj, by na dole nie umieszczać pozycji, do których wkrótce chcesz powrócić. Pomysł ten, choć bardzo artystyczny, wymaga zachowania dużej higieny i częstego odkurzania książek.
Wszystkim posiadaczom dużych parapetów serdecznie gratulujemy i zazdrościmy możliwości wykonania wspaniałego kącika książkowego. Wystarczą piękne poduchy i książki dookoła okna, by czas stanął w miejscu i móc z kubkiem ulubionej herbaty w dłoni przenieść się do krainy ulubionego bohatera.
Niezależnie od tego, które rozwiązanie urządzenia pokoju czytelniczego wybierzesz, pamiętaj, że miejsce do czytania to nie tylko wygodny fotel, ale także odpowiednie oświetlenie, które pozwoli na zdrowy relaks. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku lampa stojąca z odpowiednio mocnym źródłem światła, o lekko żółtej barwie, czyli o temperaturze poniżej 3300 K. Źródło światła najlepiej ustawić z boku i trochę z tyłu, by uniknąć cieni na książce. Dodatkowo można użyć małej lampki z oświetleniem punktowym.
Aranżując kącik czytelniczy, warto również zaopatrzyć się w mini stolik, na którym ustawisz kubek z herbatą lub kawą. Jeśli miejsce na to pozwala, postaw podnóżek, który zapewni odpowiednie krążenie krwi w kończynach, gdy książka pochłonie cię na długie godziny. Fotel najlepiej umieścić w miejscu oddalonym od źródeł hałasu oraz nie w sąsiedztwie drzwi, by uniknąć niepotrzebnego rozpraszania. Na oparciu przyda się też mały kocyk.
Oceń artykuł: