Najpiękniejsze sale koncertowe świata

Oceń artykuł:

75%
25%

Odwiedziny w każdej z nich nobilitują, pozwalając poczuć się, przynajmniej na kilka godzin, kimś lepszym. Bo przecież prawdziwa sztuka uszlachetnia. A w tym przypadku uszlachetnienie jest podwójne – przybywając do najpiękniejszych sal koncertowych, mamy bowiem nie tylko ucztę dla uszu, ale i oczu. To sanktuaria sztuki w jej najcenniejszej esencji. Nie tylko występujące w nich orkiestry i śpiewacy są najwyższej próby. Najlepsi byli także projektujący je architekci. To właśnie dzięki nim muzyka uzyskała najwspanialszą z możliwych oprawę, jak również spełniającą najwyższe normy akustykę.

1/6
Albert Hall - muzyka w królewskim wydaniu
Albert Hall - muzyka w królewskim wydaniu

Przegląd najsłynniejszych sal koncertowych świata zaczynamy od Albert Hall, najbardziej prestiżowego tego typu obiektu w Wielkiej Brytanii. Budynek powstał w 1871 roku, a nazwano go na cześć księcia Alberta, męża królowej Wiktorii. Fasada budowli wykonana jest z charakterystycznej czerwonej cegły i dodatkowo przyozdobiona rzeźbami. W ciągu roku odbywa się tu 350 imprez kulturalnych – koncertów muzyki klasycznej, przedstawień operowych, baletów oraz koncertów charytatywnych. Albert Hall jest ulubionym miejscem spotkań angielskiej arystokracji.

Bolszoj - ustroje się zmieniają, on trwa
Bolszoj - ustroje się zmieniają, on trwa

Moskiewski teatr Bolszoj, wystawiający spektakle baletowe i operowe, jest o blisko 50 lat starszy od Albert Hall. Ten reprezentacyjny obiekt stolicy Moskwy i jej wizytówkę zbudowano w 1825 roku. Nad budowlą pracowało wielu słynnych architektów – Beauvais, Gilardi, Michajłow oraz Melnikov. W swojej, niedługo już dwustuletniej, historii Bolszoj był wielokrotnie rekonstruowany. Teatr został także dwukrotnie spalony. Ostatnią, gruntowną renowację przeszedł w latach 2005-2011.

Schauspielhaus -  jedna z najlepszych akustyk w świecie
Schauspielhaus - jedna z najlepszych akustyk w świecie

Tym, czym dla Moskwy jest Bolszoj, dla Berlina jest Schauspielhaus. Neoklasycystyczna sala koncertowa, zaprojektowana przez znanego architekta Karla Friedricha Schinkla, powstała w 1821 roku. Obiekt był kilkakrotnie przebudowywany. Był także podpalony, groziła mu rozbiórka, a podczas II wojny światowej został zniszczony. Odbudowa Schauspielhaus trwała aż do roku 1984. Obecnie tę berlińską salę koncertową można podziwiać w całej jej krasie. Melomani cenią ją zwłaszcza za akustykę – uważaną za jedną z najlepszych na świecie.

Wiedeńska Opera Państwowa - tu spotyka się austriacka śmietanka
Wiedeńska Opera Państwowa - tu spotyka się austriacka śmietanka

Z Berlina kierujemy się do światowej stolicy muzyki – Wiednia. Także tu istnieje jedna z najsłynniejszych sal koncertowych na świecie – Wiedeńska Opera Państwowa. Budynek zbudowany w 1869 roku został poważnie zniszczony w roku 1945. Odbudowano go w połowie lat 50. Opera zyskała wówczas nową widownię oraz scenę wyposażoną w nowoczesne rozwiązania techniczne. Poza operami można tu także zobaczyć balet, a tutejszy bal karnawałowy należy do najsłynniejszych tego typu imprez w świecie.

Metropolitan Opera, Carnegie Hall - pierwsze sale koncertowe w USA
Metropolitan Opera, Carnegie Hall - pierwsze sale koncertowe w USA

Opuszczamy Europę i przenosimy się do Nowego Jorku. W najludniejszym mieście Stanów Zjednoczonych mieszczą się dwie najsłynniejsze w nowym świecie sale koncertowe. Starsza, Metropolitan Opera, istnieje od 1880 roku. W 1966 roku jej siedzibą jest kompleks budynków na Manhattanie, w którym znajdują się dwie opery, filharmonia i szkoła muzyczna. Także na Manhattanie znajduje się sala koncertowa Carnegie Hall, zbudowana w 1891 roku. Obiekt, dwukrotnie odnawiany oraz modernizowany, mieści trzy sale o łącznej pojemności 2804 miejsc.

Sydney Opera House - obok kangurów to symbol Australii
Sydney Opera House - obok kangurów to symbol Australii

Krótki przegląd najpiękniejszych sal koncertowych świata kończymy na antypodach – w australijskim Sydney. O ile wcześniej prezentowane sale powstały, w większości, w wieku XIX, o tyle Sydney Opera House wybudowano w 1973 roku. Budynek, w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, zaprojektował duński architekt Jorn Utzon. Dzisiaj jest to najbardziej charakterystyczny obiekt w całej Australii. Sydney Opera House w 2007 roku uzyskała status światowego dziedzictwa UNESCO.

Oceń artykuł:

75%
25%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym