Największe, najstarsze i zwijane. Niezwykłe mosty świata

Oceń artykuł:

17%
83%

Najwyższe, najdłuższe, najbardziej ruchliwe - te mosty to prawdziwi rekordziści. Zajmują najwyższe miejsca w światowych rankingach.

1/4
Millau Viaduct, Francja
Millau Viaduct, Francja

Most nad doliną rzeki Tarn na południu Francji jest najwyższym mostem na Ziemi. Rekord zawdzięcza jednemu z pylonów, który w najwyższym miejscu ma 343 metry wysokości. Jest jedną z najbardziej przełomowych konstrukcji na świecie, w 2006 roku został wyróżniony nagrodą "Outstanding Structure Award". Rekordowy wiadukt został zbudowany, aby rozładować ruch w sezonie wakacyjnym na trasie z Paryża do Hiszpanii. Jego budowa rozpoczęła się w 2001 roku i trwała jedynie 3 lata, a pierwsi turyści mogli nim przejechać już w grudniu 2004 r. (miesiąc przed planowanym otwarciem).

Most U Bein, Birma
Most U Bein, Birma

Most na jeziorem Tuangthaman jest prawdopodobnie najdłuższym i najstarszym mostem zbudowanym z drewna tekowego. Długa na ponad kilometr drewniana przeprawa w dawnej stolicy Birmy, mieście Amarapura, została ustawiona około roku 1850. Do budowy mostu wykorzystano drewno z rozebranego pałacu, gdy stolica Birmy przenosiła się z Amarapury do Mandalay. Most stoi na ponad tysiącu wbitych w dno tekowych palach. Miejsce przyciąga tysiące turystów, co nie wpływa dobrze na starzejącą się konstrukcję. Sytuację dodatkowo pogarsza hodowla ryb, która spowodowałą stagnację wód i niszczenie drewnianych pali.

Most nad Sundem, Szwecja
Most nad Sundem, Szwecja

Most nad Sundem to prawdziwy gigant rozpięty nad cieśniną na Morzu Bałtyckim. Jest częścią długiego na 10 km połączenia między Szwecją a Danią. Ma blisko 8 km długości (7845 m), a w najwyższym miejscu droga przebiega 60 m (ponad 15 pięter) nad taflą wody, zapewniając przejście dla statków. Most nie dociera do samego brzegu Danii. Łączy się ze sztuczną wyspą na środku cieśniny, gdzie droga schodzi pod wodę i tunelem łączy się z Kopenhagą. Widok betonowego giganta pośrodku wód Bałtyku potrafi tak przerazić, że nie wszyscy kierowcy są w stanie nim przejechać. Z tego powodu powstały specjalne usług. Ci, którzy boją się przejechać, mogą wynająć kierowcę, który zrobi to za nich.

Pont du Gard, Francja
Pont du Gard, Francja

Pont Du Gard w południowej Francji to fragment wybudowanego ponad 2000 lat temu przez Rzymian akweduktu. Dostarczał wodę do miasta Nîmes z oddalonego o 30 km źródła w Uzès. Cała struktura miała łącznie ok. 50 km długości i stanęła w latach 26 p.n.e. – 16 p.n.e. Została zbudowana z kamiennych bloków bez użycia zaprawy. Dziś fragment akweduktu wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i spełnia już tylko funkcje turystyczne.

Oceń artykuł:

17%
83%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym