Białe ściany są ponadczasowe! Jak "pokolorować" mieszkanie dodatkami?

Oceń artykuł:

100%
0%

Białe ściany to prosty sposób na wnętrze jasne, świeże i powiększone optycznie. Dominacja bieli sprawia jednak, że wnętrze odbieramy jako nudne i bezbarwne. Jak to zmienić? Możliwości jest mnóstwo! Żeby jednak wystrój pozostał harmonijny, potrzebny jest pomysł na przewodnią paletę barwną. Przygotowaliśmy 8 inspiracji.

Białe ściany są ponadczasowe! Jak "pokolorować" mieszkanie dodatkami?

1. Skandynawska paleta barw

Biel i styl skandynawski to niepodzielny duet. Co więcej, północna stylistyka stanowi gotową receptę na piękne "pokolorowanie" jasnego mieszkania. Dobieramy przede wszystkim dodatki z naturalnych materiałów: drewna, kamienia, bawełny, lnu, wełny. Do nich dodajemy odrobinę szarości i beżu. Takie barwy mogą pojawić się na meblach, grafikach ściennych, plakatach, poduszkach dekoracyjnych, zasłonach czy dywanach. Styl skandynawski nie boi się też innych kolorów, ale w pastelowych odcieniach. Wybierzmy subtelny żółcień, rozbielony błękit czy pudrowy róż.

2. Modne kolory pastelowe

Kolory pastelowe podbijają wnętrza! Pojawiają się chociażby w modnych aranżacjach skandynawskich. Warto z tego korzystać, tym bardziej że sklepy z wyposażeniem wnętrz zasypują nas pięknymi przedmiotami w odcieniach pastelowego różu czy odświeżającej mięty. Co ciekawe, obydwie barwy tworzą wyjątkowo zgrany dekoracyjny duet.

Zobacz koniecznie: Jak urządzić wnętrza w stylu romantycznym?

Odważniejsze osoby mogą skusić się na różową czy miętową sofę. Jeśli jednak nie chcemy iść tak daleko, wybierzmy narzutę, dywan czy chociażby wazony i ramki na zdjęcia we wspomnianych kolorach. Oprócz różu i mięty zwróćmy uwagę na pastelowy turkus, delikatną groszkową zieleń czy lawendowy fiolet.

3. Miedź i złoto na topie

W tym sezonie zarówno kolor miedziany, jak i złoty nie traci popularności. Jeśli chcemy do białego mieszkania wprowadzić nutkę elegancji, skuśmy się na złote czy miedziane lampy, ramy stolików kawowych i luster, wazony albo nawet poduszki na sofę. Takie kolory świetnie komponują się też z szarością, pastelami oraz odcieniami naturalnego drewna. Białe mieszkanie to także białe drzwi wewnętrzne, na przykład z kolekcji Porta KONCEPT. Modele z dużą ilością przeszkleń świetnie wprowadzają do wnętrz światło, co w połączeniu z przedmiotami zdobionymi miedzią i złotem daje znakomite efekty.

4. Egzotyka na salonach, czyli miejska dżungla

Flamingi, ananasy, arbuzy i liście palmowe królują na tapetach, tkaninach i dodatkach dekoracyjnych do wnętrz. Na tle białych ścian zaprezentują się co prawda kontrastowo, ale przez to ciekawie. Warto jednak zachować umiar! Jeśli tapeta z flamingami, to na białym tle i ułożona tylko na jednej ścianie. Motywy egzotyczne świetnie prezentują się też w odcieniach pastelowych, a także miedzi i złota. Dlatego lampa z ananasową, miedzianą podstawą czy owocowy pojemnik na drobiazgi w kolorze pastelowego różu to doskonały wybór do jasnego mieszkania.

5. Radosne kolory popartowe

Styl pop-art to znak lat 50. i 60. A ponieważ dziś retro wraca do łask, takie inspiracje sprzed dziesięcioleci w pełni odpowiadają gustom współczesności. Jedną z białych ścian możemy udekorować grafikami bądź wydrukami na płótnie w stylu pop-art, czyli w mocnych, kontrastowych kolorach albo inspirowanych komiksową stylistyką (znaną z dzieł Roya Lichtensteina). Do tego czerwone, granatowe czy soczyście żółte poduszki i wnętrze od razu staje się ciekawsze!

file.salon (1) Źródło: Arrowooddesign.com

6. Wytrawny glamour – fiolet i srebro

O walorach dekoracyjnych fioletu często zapominamy. Tymczasem ten kolor stanowi powiew elegancji, a do tego ma dobry wpływ na psychikę: wycisza, relaksuje, sprzyja kreatywnemu myśleniu. Jeśli białym ścianom towarzyszy sporo szarych akcentów, dodajmy do tego fiolet. Może pojawić się na tkaninach, zasłonach, mniejszych meblach czy w dodatkach (wazony, ramki na zdjęcia). Z fioletem zaś świetnie skomponują się lśniące, srebrzyste detale: świeczniki, szkatułki, poszewki na poduszki z ekoskóry. Taka kolorystyka wnętrza nieco wymyka się poza czas – jest więc uniwersalna i ponadczasowa.

file.kanapa Źródło: Rebecca Hayes Interiors

7. Dodatki w stylu prowansalskim

Jeszcze kilka lat temu Polacy uwielbiali styl prowansalski. Dziś ma silnego konkurenta w postaci stylistyki skandynawskiej i nowoczesnej. Warto jednak pamiętać o tym, że przytulność we wnętrzach, swojskość i odrobina romantyzmu nigdy nie tracą na popularności. A wszystko to znajdziemy w meblach i dodatkach w stylu prowansalskim, które zresztą znakomicie prezentują się w jasnych, białych wnętrzach. Co zatem wybrać? Polecamy meble i dodatki z kutego metalu, malowane na biało bądź pastelowo. Do tego grafiki i dekoracyjne nadruki na tkaninach z lawendą, ziołami i kwiatami. Romantycy mogą zaś wprowadzić do wystroju serduszka – np. w formie ramek na zdjęcia z przecieranego drewna czy tekstylnych zawieszek.

kanapa (002) OK

8. Domowe zbiory na tle białych ścian

Porcelana, ceramika i szkło, zwłaszcza o dłuższej historii, to przedmioty pożądania wielu zapalonych kolekcjonerów. Widać to chociaż w dużej ich aktywności w mediach społecznościowych. A nic tak nie cieszy jak domowa kolekcja pięknie wyeksponowana. Białe ściany stanowią do tego idealne tło. Możemy na jednej z nich zawiesić talerze – wystarczą dwustronne uchwyty albo specjalne stelaże ścienne. Inna możliwość to ażurowy regał bądź etażerka wypełnione porcelanowymi lub szklanymi skarbami.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym