5 świetnych sposobów na małą łazienkę
Oceń artykuł:
Podczas gdy niektórzy urządzają całe pokoje kąpielowe, inni muszą zmieścić się z myciem, praniem i czynnościami pielęgnacyjnymi na trzech metrach kwadratowych. Mała łazienka da się jednak ładnie i całkiem wygodnie urządzić. Projekty małych łazienek bywają naprawdę niezwykłe, a najważniejszy zawsze okazuje się dobry pomysł na małą łazienkę.
Czasem w łazience jest tak mało miejsca, że nie tylko nie ma mowy o wannie, ale nawet kabina prysznicowa ledwie się mieści. Zrezygnuj z niej, a funkcjonalna łazienka ukaże się twoim oczom. Optycznie małe pomieszczenie bardzo na tym zyska, a dodatkowo nie musisz wtedy tak skrupulatnie dbać o podstawowe odległości. Nic się nie stanie, jeśli nieco przesuniesz muszlę sedesową – najwyżej poleje się na nią nieco wody podczas kąpieli. Zresztą, żeby tego uniknąć, można powiesić zasłonkę na okrągłej poręczy. Dobrze jest też zamontować deszczownicę na suficie lub zagiętą tak, aby woda leciała pionowo.
Taki prysznic nie jest prosty do wykonania, bo przy robieniu odpływu w podłodze trzeba pod nią zmieścić instalację, a potrzebny jest spadek, a nie wzniesienie. Należy więc całą część prysznicową zaprojektować na niewielkim podwyższeniu. Taki zupełnie otwarty prysznic jest co prawda rozwiązaniem skrajnym i trudno sobie wyobrazić, że duża rodzina rozchlapuje wodę po całej łazience, ale dla singla pomysł na pewno wart rozważenia. Jest zresztą nie tylko praktyczny, ale również efektowny, wygląda bardzo nowocześnie. I nie trzeba myć kabiny.
Kiedy liczy się każdy centymetr, warto wieszać szafki pod samym sufitem – zapasy papieru toaletowego i proszku do prania trzeba gdzieś przechowywać. Można na przykład na całej długości wanny (bo są wśród nas i tacy, którzy prędzej zrezygnują z pralki i umywalki, niż pozwolą sobie odebrać wannę) zrobić półki z karton-gipsu i obłożyć je płytkami – dzięki temu nie będą odcinały się zanadto od ściany. A na najwyższych ustawić duże kosze, które w ten sposób zamienią się w szuflady (z pokrywą, bo będzie się kurzyło), albo zrobić po prostu szafki. Żeby był do nich łatwy dostęp, zamiast wieszaka ustaw w łazience modną obecnie drabinę. Powiesisz na niej nie tylko ręczniki, ale również zaczepisz pojemnik na drobiazgi czy organizer.
Szafkę z lustrem czy lustro z półką wszyscy oczywiście znamy, ale takich pomysłów jest więcej. Jeśli na mikroskopijnej umywalce nie ma już miejsca na kubek na szczoteczki do zębów, musisz go powiesić nad nią, na relingu, podobnie jak woreczki na waciki. Pamiętasz półki zaczepione o krawędzie wanny? Kiedyś często się je spotykało, ale zwykle były zrobione z plastiku i po paru miesiącach wyglądały już dość obskurnie. Teraz modne są solidne półki z drewna – może warto się nad taką zastanowić? Pomyśl o regaliku "obejmującym" sedes, nad nim zyskujesz sporo dodatkowych półek. Sprawdzi się też wąski, wysoki słupek, który na dole zmieści kosz na bieliznę, a na górze półki, ale trochę inaczej usytuowane – wzdłuż tej dłuższej ścianki, żeby był do nich łatwy dostęp.
Zamontuj drzwi łazienkowe z otworami wentylacyjnymi, aby zachować odpowiednią cyrkulację powietrza. Taki model znajdziesz w ofercie Porta Drzwi. Do niewielkich łazienek warto wybierać drzwi jasne, z przeszkleniem, bo one właśnie uczynią to pomieszczenie optycznie większym i zdecydowanie jaśniejszym. W tym celu dobrze jest wybrać drzwi z kolekcji Porta FOCUS Premium lub Porta KONCEPT.
Możesz też postawić na dodatkowe miejsce na łazienkowe drobiazgi i wybrać pełne drzwi. Nawet nie wiesz, ile rzeczy da się tam powiesić. I nie muszą to być wyłącznie ręczniki. Na drzwiach znajdzie się miejsce na lustro, pojemniki na kosmetyki czy na papier toaletowy, filcowy organizer na drobiazgi, reling z haczykami albo pasek, na którym sprytnie powiesisz zwinięte w rulon, zapasowe ręczniki czy suszarkę. W ten sposób dostajesz całą dodatkową ścianę.
Nowoczesna, mała łazienka to często niestandardowe rozwiązania. Jest kilka tradycyjnych pomysłów, których nikt nie lubi, ale czasem po prostu nie ma wyjścia. Można przenieść pralkę do kuchni, do przedpokoju albo zamknąć w szafie. W przedpokoju pasuje nawet bardziej niż w kuchennych oparach, ale wiąże się z kłopotliwym przeciąganiem instalacji wodnej. Projektanci, szukając sposobu na optyczne powiększenie wnętrza łazienkowego i zwiększenie jego funkcjonalności, coraz częściej proponują umieszczenie pralki na ścianie przylegającej do łazienki. Warto też zaplanować w łazience małą wnękę kosztem sąsiadującego z nią pomieszczenia. Jeśli wypada akurat przy sypialni lub salonie, z drugiej strony można wygodnie zagospodarować "niewdzięczny" zakątek, np. zrobić tam półkę na zdjęcia.
Oceń artykuł: